Anslag · inntektsår 2025
Vålerenga Sport AS
Org.nr. 979554206 · AS · Detaljhandel med klær · Oslo
Aksjene i Vålerenga Sport AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vålerenga Sport AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 9,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,37 % av den samme verdien, så avkastningen er 25,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Vålerenga Sport AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 728 067 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 27 319 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 275 501 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Vålerenga Sport AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 728 067 kr. Bankinnskuddene økte med 41 335 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (23 834 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 16 328 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 14 815 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vålerenga Sport AS?
Vålerenga Sport AS eies til slutt av Klanen, Vålerengens Idrettsforenings Uavhengige Supporteres Klubb (50,2 %), Tor Olav Trøim (22,9 % gjennom Vålerenga Fotball AS → Magni Sports AS), Personlig eier A (8,3 % gjennom Vålerenga Ishockey AS → Uthalden AS), Vålerengens Idrettsforening (5,4 %) og Vålerenga Fotball (4,2 %), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vålerenga Sport AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Klanen, Vålerengens Idrettsforenings Uavhengige Supporteres Klubb | 50,2 % | 1,6 mill. kr | – |
| Tor Olav Trøim gjennom Vålerenga Fotball AS → Magni Sports AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 22,9 % | 741 054 kr | – |
| Personlig eier A gjennom Vålerenga Ishockey AS → Uthalden AS | 8,3 % | 269 731 kr | 0 kr |
| Vålerengens Idrettsforening | 5,4 % | 176 435 kr | – |
| Vålerenga Fotball | 4,2 % | 137 111 kr | – |
| Personlig eier B gjennom Vålerenga Ishockey AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS | 2,4 % | 77 509 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Vålerenga Ishockey AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS | 1,1 % | 36 475 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Vålerenga Ishockey AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS | 1,1 % | 36 475 kr | 0 kr |
| Vålerenga Amerikansk Fotball | 1,1 % | 35 280 kr | – |
| Vålerenga Håndball | 1,1 % | 35 280 kr | – |
| Vålerenga Innebandy | 1,1 % | 35 280 kr | – |
| Jarle Normanhansen gjennom Vålerenga Ishockey AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,9 % | 30 693 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 4,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 14 815 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i VÅLERENGA ISHOCKEY AS økte med 12 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- UTHALDEN AS gikk fra 65 % til 55 % av aksjene i FUKUOKA STAINLESS 3 AS i 2025.
- UTHALDEN AS gikk fra 34,7 % til 15,9 % av aksjene i FORRA ULTRAMAX AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 300 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,9 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,7 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i NEW TONIC AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,7 % til 0 % av aksjene i TIGHTS.NO AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i KID ASA i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 300 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (513,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (450,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (664,5 mill. kr).
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EGIL STENSHAGEN IMPACT AS i 2025.
- UTHALDEN AS gikk fra 87,5 % til 65 % av aksjene i UTHALDEN MARITIME MANAGEMENT AS i 2024.
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 253,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i EXABEL AS i 2024.
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 250 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (488,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (275,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (513,9 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Klanen, Vålerengens Idrettsforenings Uavhengige Supporteres Klubb
- Eier: Vålerengens Idrettsforening
- Eier: Vålerenga Fotball
- Eier: Vålerenga Amerikansk Fotball
- Eier: Vålerenga Håndball
- Eier: Vålerenga Innebandy
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.