Anslag · inntektsår 2025
Visnes Kalk AS
Org.nr. 979489498 · AS · Bryting av dekorstein, kalkstein, gips, skifer og annen stein · Hustadvika
Aksjene i Visnes Kalk AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 80 013 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 36,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Visnes Kalk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 27,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,8 % av den samme verdien, så avkastningen er 34,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Visnes Kalk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 446 198 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 24,5 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 731 074 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 168 841 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Visnes Kalk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 446 198 kr. Bankinnskuddene økte med 5,3 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 876 403 kr. Det er i snitt tatt ut 12,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 20,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (587 349 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 37 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 366 404 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 365 096 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Visnes Kalk AS?
Visnes Kalk AS eies til slutt av Tommy Storvik Eide (16,5 % gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Mørkhagen Invest AS og Visnes Kalk og Marmorbrudd AS), Irene Oddveig Eide Husby (7,9 % gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS), Oddny Elin Sandblåst (7,3 % gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS), Kjell Børre Lyngstad (6,6 % gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Pke Invest AS) og Olav Arnljot Eide (6,2 % gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Almlidalen Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Visnes Kalk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Tommy Storvik Eide gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Mørkhagen Invest AS; Visnes Kalk og Marmorbrudd AS | 16,5 % | 6 mill. kr | 42 802 kr |
| Irene Oddveig Eide Husby gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS | 7,9 % | 2,9 mill. kr | 11 405 kr |
| Oddny Elin Sandblåst gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS | 7,3 % | 2,7 mill. kr | 8 990 kr |
| Kjell Børre Lyngstad gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Pke Invest AS. Eier også aksjer i Betonmast Holding AS (0,01 %), Af Gruppen ASA (under 0,01 %) | 6,6 % | 2,4 mill. kr | 6 563 kr |
| Olav Arnljot Eide gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Almlidalen Invest AS. Eier også aksjer i Storebrand ASA (under 0,01 %) | 6,2 % | 2,3 mill. kr | 5 120 kr |
| Karl Johan Eide gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Kje AS; Visnes Kalk og Marmorbrudd AS | 5,4 % | 2 mill. kr | 2 214 kr |
| Oddrun Karin Vestre gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Almlidalen Invest AS; Visnes Kalk og Marmorbrudd AS | 5,2 % | 1,9 mill. kr | 1 589 kr |
| Kristin Eide gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Kme AS | 5,2 % | 1,9 mill. kr | 1 330 kr |
| Per Arne Lyngstad gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Pke Invest AS | 4,6 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Ted Inge Eide Ørjavik gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS | 4,6 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Ove Michael Eide Ørjavik gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS. Eier også aksjer i Okea ASA (under 0,01 %), Salmon Evolution ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %), Petronor E&P ASA (under 0,01 %) | 4,5 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Janne Oliva Hustad gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Almlidalen Invest AS | 3,3 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Kari Eva Eide gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Almlidalen Invest AS | 3,3 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Amanda Solli Eide gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Kje AS. Eier også aksjer i Elkem ASA (under 0,01 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %), Rana Gruber AS (under 0,01 %) | 1,8 % | 652 445 kr | 0 kr |
| Iver Solli Eide gjennom Visnes Kalk og Marmorbrudd AS → Kje AS | 1,8 % | 652 445 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 45,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 36,7 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 365 096 kr
Hendelser i eierkjeden
- VISNES KALK AS delte anslagsvis ut 20 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (29 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (29,4 mill. kr).
- VISNES KALK OG MARMORBRUDD AS delte anslagsvis ut 6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (93,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (26 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (113,7 mill. kr).
- Finansinntektene i VISNES KALK OG MARMORBRUDD AS steg fra 7,2 mill. kr i 2024 til 25,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- KJE AS delte anslagsvis ut 720 001 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (518 113 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,3 mill. kr).
- KME AS delte anslagsvis ut 600 000 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (610 410 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,4 mill. kr).
- VISNES KALK AS delte anslagsvis ut 4,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (28,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (29 mill. kr).
- MØRKHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 800 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,1 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.