Anslag · inntektsår 2025
Havila Holding AS
Org.nr. 979366256 · AS · Innenriks kystruter med passasjerer · Herøy
Aksjene i Havila Holding AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 36,9 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,4 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Havila Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 69,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2023–2024. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 78,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Havila Holding AS?
Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2024 ble 2,3 mrd. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 253,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 32,3 mill. kr i inntektsårene 2023–2024. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 869,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Havila Holding AS?
Fra 2022 til 2024 økte egenkapitalen med 2,3 mrd. kr. Bankinnskuddene økte med 453,1 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 194,2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 269,9 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 4,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (59,7 mill. kr).
Hvem eier Havila Holding AS?
Havila Holding AS eies til slutt av Njål Sævik (30 % gjennom Emini Invest AS), Vegard Sævik (30 % gjennom Innidimman AS), Hege Sævik Rabben (24 % gjennom HSR Invest AS), Per Rolf Sævik (10 % gjennom Pison AS) og Are Rabben (3 % gjennom HSR Invest AS), og 1 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Havila Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Njål Sævik gjennom Emini Invest AS. Eier også aksjer i Njål Invest AS (100 %), Fjord Defence Group ASA (0,01 %), Ulstein Group ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %), TGS ASA (under 0,01 %) | 30 % | 1 mrd. kr | 11,1 mill. kr |
| Vegard Sævik gjennom Innidimman AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Endúr ASA (under 0,01 %) | 30 % | 1 mrd. kr | 11,1 mill. kr |
| Hege Sævik Rabben gjennom HSR Invest AS | 24 % | 810,2 mill. kr | 8,9 mill. kr |
| Per Rolf Sævik gjennom Pison AS. Eier også aksjer i TV12 Norge Holding AS (20 %), Havgapet AS (7,57 %), Helgøy Gartneri AS (5 %), Bonheur ASA (under 0,01 %) | 10 % | 337,6 mill. kr | 3,7 mill. kr |
| Are Rabben gjennom HSR Invest AS | 3 % | 101,3 mill. kr | 1,1 mill. kr |
| Eirin Rabben Mangfeldt gjennom HSR Invest AS | 3 % | 101,3 mill. kr | 1,1 mill. kr |
- Verdigrunnlag
- 4,2 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,4 mrd. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 37,1 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- EMINI INVEST AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (41,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (35,6 mill. kr).
- HSR INVEST AS delte anslagsvis ut 12,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (59 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (53 mill. kr).
- INNIDIMMAN AS delte anslagsvis ut 11 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (36,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (31,5 mill. kr).
- PISON AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (16,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (14,3 mill. kr).
- Finansinntektene i HAVILA HOLDING AS steg fra 116,4 mill. kr i 2023 til 3,7 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- EMINI INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (36 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (41,2 mill. kr).
- Finansinntektene i EMINI INVEST AS steg fra 549 kr i 2023 til 11,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HSR INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (55,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (59 mill. kr).
- Finansinntektene i HSR INVEST AS steg fra 184 013 kr i 2023 til 11,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- INNIDIMMAN AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (29,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (36,1 mill. kr).
- Finansinntektene i INNIDIMMAN AS steg fra 4 610 kr i 2023 til 11,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i PISON AS steg fra 14 268 kr i 2023 til 3,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.