Anslag · inntektsår 2025
Sanco Holding AS
Org.nr. 979126387 · AS · Geologiske undersøkelser · Sande
Aksjene i Sanco Holding AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 10,9 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Sanco Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 23,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 27,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Sanco Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 102,9 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (153,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 22,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Sanco Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 102,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 51,1 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 238,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 331,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 18,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (18 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,1 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 12,2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 11,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Sanco Holding AS?
Sanco Holding AS eies til slutt av Ivar Dag Slettevoll (44,4 % gjennom Sanco Group AS → Charo AS og Sanco Shipping AS → Sanco Group AS → Charo AS), Bjarte Magne Slettevoll (30,5 % gjennom Sanco Group AS → AS Bjartland og Sanco Shipping AS → Sanco Group AS → AS Bjartland), Bjørg Randi Steine Slettevoll (12 % gjennom Sanco Group AS → Charo AS og Sanco Shipping AS → Sanco Group AS → Charo AS), Kåre Sindre Nyvoll (3,1 % gjennom Sanco Group AS → KSN Holding AS) og Kamilla Birgitte Slettevoll (3 % gjennom Sanco Group AS → Stadt Group AS → KBS AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sanco Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Ivar Dag Slettevoll gjennom Sanco Group AS → Charo AS; Sanco Shipping AS → Sanco Group AS → Charo AS. Eier også aksjer i Sparebanken Møre (under 0,01 %), Kid ASA (under 0,01 %), Sats ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Link Mobility Group Holding ASA (under 0,01 %) og 19 andre | 44,4 % | 452,9 mill. kr | 4,9 mill. kr |
| Bjarte Magne Slettevoll gjennom Sanco Group AS → AS Bjartland; Sanco Shipping AS → Sanco Group AS → AS Bjartland. Eier også aksjer i Solstad Offshore ASA (0,06 %), Sparebanken Møre (0,05 %), Eidesvik Offshore ASA (0,04 %), Solstad Maritime ASA (0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (0,01 %) og 12 andre | 30,5 % | 310,7 mill. kr | 3,4 mill. kr |
| Bjørg Randi Steine Slettevoll gjennom Sanco Group AS → Charo AS; Sanco Shipping AS → Sanco Group AS → Charo AS. Eier også aksjer i Kid ASA (under 0,01 %), Sats ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Link Mobility Group Holding ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) og 19 andre | 12 % | 121,9 mill. kr | 1,3 mill. kr |
| Kåre Sindre Nyvoll gjennom Sanco Group AS → KSN Holding AS. Eier også aksjer i KSN Invest AS (100 %) | 3,1 % | 31,7 mill. kr | 310 107 kr |
| Kamilla Birgitte Slettevoll gjennom Sanco Group AS → Stadt Group AS → KBS AS. Eier også aksjer i Slettevoll AS (28 %), Vikebø & Jørgensen AS (0,5 %) | 3 % | 30,2 mill. kr | 293 928 kr |
| Daniel Hjelle Slettevoll gjennom Sanco Group AS → Stadt Group AS → Slettevoll Invest AS. Eier også aksjer i Slettevoll AS (28 %), Lifecare ASA (under 0,01 %), Arribatec Group ASA (under 0,01 %), Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 3 % | 30,2 mill. kr | 293 928 kr |
| Hallvard Lidset Slettevoll gjennom Sanco Group AS → Stadt Group AS. Eier også aksjer i Slettevoll AS (40 %), Sparebanken Møre (under 0,01 %) | 2 % | 20,7 mill. kr | 189 514 kr |
| Personlig eier gjennom Sanco Group AS → Advice AS | 1,7 % | 17 mill. kr | 152 343 kr |
- Verdigrunnlag
- 1,3 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 1 mrd. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 10,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 11,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- SANCO HOLDING AS delte anslagsvis ut 160 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (278,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,2 mrd. kr).
- Finansinntektene i KSN HOLDING AS steg fra 2,5 mill. kr i 2024 til 13,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i CHARO AS steg fra 54,8 mill. kr i 2024 til 178,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SANCO HOLDING AS delte anslagsvis ut 503,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (334,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,1 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i SANCO HOLDING AS økte med 153,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- CHARO AS gikk fra 37,3 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- AS BJARTLAND gikk fra 29,4 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- STADT GROUP AS gikk fra 7,9 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ATLANTIC INVEST AS gikk fra 5,3 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- GODØ OG RØREN AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ODDMUND HOLMEN gikk fra 4,8 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- KÅRE SINDRE NYVOLL gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- KSN INVEST AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ADVICE AS gikk fra 1,7 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- IVAR STEINE gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- GERT STEINE HOLDING AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i SANCO SHIPPING AS falt med 10,2 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i CHARO AS steg fra 14,5 mill. kr i 2023 til 54,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CHARO AS gikk fra 55,9 % til 0 % av aksjene i SANCO SHIPPING AS i 2024.
- CHARO AS gikk fra 37,3 % til 0 % av aksjene i SANCO HOLDING AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.