Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Ramlo Sandtak AS

Org.nr. 977311802 · AS · Utvinning fra grus- og sandtak, og utvinning av leire og kaolin · Trondheim

Aksjene i Ramlo Sandtak AS gir de 3 personlige eierne anslagsvis 298 350 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 34,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Ramlo Sandtak AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 10,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,79 % av den samme verdien, så avkastningen er 13,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Ramlo Sandtak AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 8,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 566 243 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 659 042 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 3,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Ramlo Sandtak AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 8,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 6,9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 283 122 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (550 687 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 39 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 388 981 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 342 307 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Ramlo Sandtak AS?

Ramlo Sandtak AS eies til slutt av Tore Ramlo (48,2 % gjennom Ramlo Holding AS → Industriveien 63 AS), Per Håvard Dahl Ramlo (48,2 % gjennom Ramlo Holding AS → Industriveien 65 Holding AS) og Kjell Ramlo (3,6 % gjennom Ramlo Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Ramlo Sandtak AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Tore Ramlo gjennom Ramlo Holding AS → Industriveien 63 AS48,2 %16,7 mill. kr149 175 kr
Per Håvard Dahl Ramlo gjennom Ramlo Holding AS → Industriveien 65 Holding AS. Eier også aksjer i Klæbu Golfsenter AS (3,7 %)48,2 %16,7 mill. kr149 175 kr
Kjell Ramlo gjennom Ramlo Holding AS. Eier også aksjer i AS Bøndernes Hus (0,08 %), Polaris Media ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %)3,6 %1,2 mill. kr0 kr
Verdigrunnlag
43,3 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
34,6 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
342 307 kr

Hendelser i eierkjeden

  • INDUSTRIVEIEN 63 AS delte anslagsvis ut 2,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,3 mill. kr).
  • INDUSTRIVEIEN 65 HOLDING AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10,3 mill. kr).
  • KJELL RAMLO gikk fra 1,8 % til 0 % av aksjene i RAMLO SANDTAK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • INDUSTRIVEIEN 63 AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (10,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (696 203 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,4 mill. kr).
  • INDUSTRIVEIEN 63 AS gikk fra 50 % til 48,2 % av aksjene i RAMLO HOLDING AS i 2024.
  • INDUSTRIVEIEN 65 HOLDING AS delte anslagsvis ut 2,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (12,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (654 605 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,3 mill. kr).
  • INDUSTRIVEIEN 65 HOLDING AS gikk fra 50 % til 48,2 % av aksjene i RAMLO HOLDING AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.