Anslag · inntektsår 2025
Hafslund Celsio AS
Org.nr. 977296919 · AS · Vannbåren og luftbåren varme- og kjøleforsyning · Oslo
Aksjene i Hafslund Celsio AS gir de 10 personlige eierne anslagsvis 13,2 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 12,8 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Hafslund Celsio AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Hafslund Celsio AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 245 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 282 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 92,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Hafslund Celsio AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 29,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 668 000 kr. Det er i snitt tatt ut 37,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (226,4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 12,9 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 141,5 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 140,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Hafslund Celsio AS?
Hafslund Celsio AS eies til slutt av Oslo Kommune (62,8 % gjennom Hafslund AS og CCS Finansiering AS), Infranode Ii AB (13,2 % gjennom In Oslo Energi Bidco AS → In Oslo Energi Topco AS), Infranode Ii Co-Investment i AB (5,4 % gjennom In Oslo Energi Bidco AS → In Oslo Energi Topco AS), Ole Ertvaag (4,1 % gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS og HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS) og Pål Magnus Reed (1,8 % gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Pamar AS og HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Pamar AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Hafslund Celsio AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Oslo Kommune gjennom Hafslund AS; CCS Finansiering AS | 62,8 % | 8 mrd. kr | – |
| Infranode Ii AB gjennom In Oslo Energi Bidco AS → In Oslo Energi Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 13,2 % | 1,7 mrd. kr | – |
| Infranode Ii Co-Investment i AB gjennom In Oslo Energi Bidco AS → In Oslo Energi Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,4 % | 692,9 mill. kr | – |
| Ole Ertvaag gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Eføy Investering AS; HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eføy Investering AS | 4,1 % | 519,7 mill. kr | 5,7 mill. kr |
| Pål Magnus Reed gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Pamar AS; HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Pamar AS | 1,8 % | 228 mill. kr | 2,5 mill. kr |
| Eføy Investering AS gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Eføy Kapital AS | 1,3 % | 170,3 mill. kr | – |
| Woyage AS gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS → Watrium AS | 1,2 % | 157,8 mill. kr | – |
| Erlend Basmo Ellingsen gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Ebell AS | 0,6 % | 75,4 mill. kr | 791 590 kr |
| Jon Vatnaland gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Jva Invest AS | 0,6 % | 75,4 mill. kr | 791 590 kr |
| Ove Gusevik gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Kyrvatn AS. Eier også aksjer i Wheel.Me AS (0,2 %), Morrow Bank ASA (0,17 %), 00nation AS (0,11 %), Minerva Topco AS (0,05 %), Af Gruppen ASA (0,04 %) og 6 andre | 0,6 % | 75,4 mill. kr | 791 590 kr |
| Gabriel Oldeide Reed gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS → Pamar AS; HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Pamar AS | 0,4 % | 57 mill. kr | 588 688 kr |
| Jan Harald Solstad gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Bixby Holding AS. Eier også aksjer i Marine Resources AS (100 %), Forskningsveien Holding AS (0,3 %) | 0,4 % | 50,3 mill. kr | 514 960 kr |
| Christian Bø Kronstad gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → CK Capital AS. Eier også aksjer i Cytovation ASA (under 0,01 %) | 0,4 % | 50,3 mill. kr | 514 960 kr |
| Kjell Erik Endresen gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Den Blå Havkatt AS | 0,4 % | 50,3 mill. kr | 514 960 kr |
| Einar Gjelsvik gjennom HV Celsio Holding AS → HV Celsio Invest Ii AS → HV Celsio Invest AS → HV Nef Invest Romeo AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Eg Trading AS | 0,4 % | 50,3 mill. kr | 514 960 kr |
- Verdigrunnlag
- 16 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 12,8 mrd. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 140,7 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Antall aksjer i HAFSLUND CELSIO AS økte fra 10 428 til 10 751 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- HAFSLUND AS delte anslagsvis ut 2,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (10,7 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10,7 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i HV CELSIO HOLDING AS falt med 157,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i HV CELSIO INVEST AS økte med 76,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 12,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (15 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (40,9 mill. kr).
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 65 % av aksjene i HV NEF INVEST ZERO AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST RHO AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST VICTOR AS i 2025.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS gikk fra 100 % til 60 % av aksjene i HV NEF INVEST REDA AS i 2025.
- Antall aksjer i HAFSLUND CELSIO AS økte fra 10 271 til 10 428 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- HAFSLUND CELSIO AS gikk fra 7 % til 0 % av aksjene i BORG CO2 AS i 2024.
- HAFSLUND AS delte anslagsvis ut 1,9 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (10,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,7 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i HV CELSIO INVEST AS økte med 79 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ROMEO AS økte med 82,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HITECVISION NEW ENERGY FUND AS delte anslagsvis ut 6,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (24,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (20,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38,6 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Oslo Kommune
- Eier: Eføy Investering AS
- Eier: Woyage AS
- Eierandel i: Hovinbyen Energy Hub AS
- Eierandel i: Of Energi AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.