Anslag · inntektsår 2025
Steelwork AS
Org.nr. 977066719 · AS · Produksjon av metallkonstruksjoner og deler · Klepp
Aksjene i Steelwork AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 123 830 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 22,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Steelwork AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 37,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2023–2024. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,74 % av den samme verdien, så avkastningen er 50,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Steelwork AS?
Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2024 ble 9,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 5 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 283 533 kr i inntektsårene 2023–2024. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 3,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Steelwork AS?
Fra 2022 til 2024 økte egenkapitalen med 9,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 964 716 kr og den langsiktige gjelden økte med 5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 2,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 7,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (334 041 kr).
Hvem eier Steelwork AS?
Steelwork AS eies til slutt av Gabriel Pollestad (49 % gjennom Kringsjå Investering AS), Karl Emil Gramstad (17,8 % gjennom Ar-Kan AS), Harald Sirevåg (12,2 % gjennom H og M Investering AS), Jarle Årsland (5,1 % gjennom Årsland Sveiseservice AS) og Eivind Øen (3 % gjennom Årsland Sveiseservice AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Steelwork AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Gabriel Pollestad gjennom Kringsjå Investering AS | 49 % | 11 mill. kr | 91 967 kr |
| Karl Emil Gramstad gjennom Ar-Kan AS | 17,8 % | 4 mill. kr | 22 298 kr |
| Harald Sirevåg gjennom H og M Investering AS | 12,2 % | 2,7 mill. kr | 9 565 kr |
| Jarle Årsland gjennom Årsland Sveiseservice AS | 5,1 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Eivind Øen gjennom Årsland Sveiseservice AS | 3 % | 659 563 kr | 0 kr |
| Rasmus Pollestad gjennom Rabe Invest AS | 2 % | 447 161 kr | 0 kr |
| Richard Skjelbred | 2 % | 447 161 kr | 0 kr |
| Svetislav Nedic | 2 % | 447 161 kr | 0 kr |
| Svein Knut Refsland gjennom Årsland Sveiseservice AS | 2 % | 435 982 kr | 0 kr |
| Hans Ingvar Kvia | 1 % | 223 581 kr | 0 kr |
| Marit Smith-Jacobsen | 1 % | 223 581 kr | 0 kr |
| Tor Magnus Sirevåg. Eier også aksjer i Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) | 1 % | 223 581 kr | 0 kr |
| Valentin Birengeko | 1 % | 223 581 kr | 0 kr |
| Øyvind Bjørkhaug. Eier også aksjer i Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), Bluenord ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) | 1 % | 223 581 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 27,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 22,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 207 640 kr
Hendelser i eierkjeden
- STEELWORK AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (17,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (23,7 mill. kr).
- KRINGSJÅ INVESTERING AS gikk fra 51 % til 49 % av aksjene i STEELWORK AS i 2024.
- KRINGSJÅ INVESTERING AS gikk fra 51 % til 49 % av aksjene i ASTOR INDUSTRI EIENDOM AS i 2024.
- STEELWORK AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2023, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2022 (13,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2023 (5,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2023 (17,3 mill. kr).
- Finansinntektene i KRINGSJÅ INVESTERING AS steg fra 355 000 kr i 2022 til 1,2 mill. kr i 2023. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Steelwork Tau AS
- Eierandel i: Steelwork BM AS
- Eierandel i: Profilecutting AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.