Anslag · inntektsår 2025
HRS Metallco AS
Org.nr. 974683466 · AS · Materialgjenvinning · Harstad
Aksjene i HRS Metallco AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 117 549 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 59,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener HRS Metallco AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 8,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 10,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i HRS Metallco AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 9,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2,5 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 3,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med HRS Metallco AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 9,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 9,1 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 5,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,3 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (983 840 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 60,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 624 614 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 611 555 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier HRS Metallco AS?
HRS Metallco AS eies til slutt av Hålogaland Ressursselskap Iks (50,1 %), Personlig eier A (10,9 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Kremco AS og Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Kremco AS), Personlig eier B (9,2 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Linnerud Holding AS), Personlig eier C (5,4 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Hove AS) og Personlig eier D (4,1 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Feinmans AS og Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Feinmans AS), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av HRS Metallco AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Hålogaland Ressursselskap Iks | 50,1 % | 29,6 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Kremco AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Kremco AS | 10,9 % | 6,4 mill. kr | 46 504 kr |
| Personlig eier B gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Linnerud Holding AS | 9,2 % | 5,4 mill. kr | 36 819 kr |
| Personlig eier C gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Hove AS | 5,4 % | 3,2 mill. kr | 14 451 kr |
| Personlig eier D gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Feinmans AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Feinmans AS | 4,1 % | 2,4 mill. kr | 6 437 kr |
| Personlig eier E gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS | 4,1 % | 2,4 mill. kr | 6 430 kr |
| Personlig eier F gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Victor Holding AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Holding AS | 3,6 % | 2,1 mill. kr | 3 648 kr |
| Personlig eier G gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS | 3,3 % | 1,9 mill. kr | 1 630 kr |
| Personlig eier H gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 3,3 % | 1,9 mill. kr | 1 630 kr |
| Personlig eier I gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Victor Holding AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Holding AS | 2,9 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS | 1,4 % | 802 011 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS | 1,1 % | 641 010 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 0,4 % | 240 373 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 0,4 % | 240 373 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 73,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 59,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 117 549 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 611 555 kr
Hendelser i eierkjeden
- METALLCO AS delte anslagsvis ut 175,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (101 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (176 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (101,1 mill. kr).
- METALLCO HOLDING AS delte anslagsvis ut 151 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (151 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,7 mill. kr).
- EIECO AS delte anslagsvis ut 44,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (699,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (190 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (844,9 mill. kr).
- BERGMETALL AS delte anslagsvis ut 31,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (135,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (36,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (141,4 mill. kr).
- FEVI AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (123,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (123,9 mill. kr).
- LYLELA AS delte anslagsvis ut 13,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9 mill. kr).
- METALLCO AS delte anslagsvis ut 183,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (93,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (190,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (101 mill. kr).
- EIECO AS delte anslagsvis ut 38,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (548,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (189 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (699,1 mill. kr).
- BERGMETALL AS delte anslagsvis ut 42,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (143,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (35,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (135,9 mill. kr).
- FEVI AS delte anslagsvis ut 13,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (124 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (13,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (123,7 mill. kr).
- LYLELA AS delte anslagsvis ut 20,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,7 mill. kr).
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.