Anslag · inntektsår 2025
Visit Gol AS
Org.nr. 974520974 · AS · Aktiviteter utført av turistkontorer og destinasjonsselskaper · Gol
Aksjene i Visit Gol AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 481 482 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Visit Gol AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 437 722 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 165 634 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Visit Gol AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 437 721 kr. Bankinnskuddene økte med 195 792 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 605 215 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Visit Gol AS?
Visit Gol AS eies til slutt av Saint Gobain Distribution Nordic AB (8,8 % gjennom Optimera AS → Saint-Gobain Distribution Norway AS), Kåre Lerberg (7,8 %), Gol Kommune (7,3 %), Kremmartunet Senterforening (7,2 %) og Gudrun Hesla (7 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Visit Gol AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Saint Gobain Distribution Nordic AB gjennom Optimera AS → Saint-Gobain Distribution Norway AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 8,8 % | 42 426 kr | – |
| Kåre Lerberg. Eier også aksjer i Hammerslaget AS (0,02 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 7,8 % | 37 492 kr | 0 kr |
| Gol Kommune | 7,3 % | 35 026 kr | – |
| Kremmartunet Senterforening | 7,2 % | 34 532 kr | – |
| Gudrun Hesla | 7 % | 33 546 kr | 0 kr |
| Sparebankstiftelsen Hallingdal gjennom Sparebank 1 Hallingdal Invest AS → Sparebank 1 Hallingdal Valdres; Fjellmegleren AS → Sparebank 1 Hallingdal Valdres | 5,6 % | 27 069 kr | – |
| Visitgolsfjellet SA | 4,7 % | 22 693 kr | – |
| Hallingdal Brannkasse | 4,3 % | 20 719 kr | – |
| First Camp Group AB gjennom First Camp Norge AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,1 % | 14 800 kr | – |
| Endre Jondalen. Eier også aksjer i Gol Stavkyrkje AS (0,02 %) | 2,7 % | 12 826 kr | 0 kr |
| Gunnar Eldstad gjennom Eldstad Utvikling AS → Eldstad Entreprenør AS | 2,3 % | 10 853 kr | 0 kr |
| Karin Rustberggard gjennom Ares Utleie AS → Ares Invest AS → Mountain Invest AS; Ares Utleie AS → Ares Invest AS → Reventon Invest AS. Eier også aksjer i Ares Turbine AS (14,29 %), Ares Detection AS (4,22 %) | 1,8 % | 8 860 kr | 0 kr |
| Anders Eidsgaard gjennom Eid Næringsdrift AS → Anders Eidsgaard AS. Eier også aksjer i Protector Forsikring ASA (under 0,01 %), Havila Kystruten AS (under 0,01 %), Rec Silicon Holdings AS (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) | 1,6 % | 7 893 kr | 0 kr |
| Ole Gjengedal gjennom Gol Bakeri & Konditori AS → Gol Bakeri Holding AS → Elviria Holding AS. Eier også aksjer i Orkla ASA (under 0,01 %) | 1,3 % | 6 413 kr | 0 kr |
| Hans Gjengedal gjennom Gol Bakeri & Konditori AS → Gol Bakeri Holding AS → HG Holding AS. Eier også aksjer i Orkla ASA (under 0,01 %) | 1,3 % | 6 413 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 601 852 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 481 482 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- VISIT GOL AS gikk fra 5 % til 2,4 % av aksjene i VISIT GOL AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- VISIT GOL AS gikk fra 5 % til 2,4 % av aksjene i VISIT GOL AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i OPTIMERA AS økte med 992,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- OPTIMERA AS gikk fra 17,8 % til 0 % av aksjene i JÅSUND UTVIKLINGSSELSKAP AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SPAREBANK 1 HALLINGDAL INVEST AS økte med 22,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i FIRST CAMP NORGE AS økte med 78 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- GOL BAKERI & KONDITORI AS delte anslagsvis ut 999 999 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,9 mill. kr).
- OPTIMERA AS delte anslagsvis ut 54,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (763,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−237,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (472,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i OPTIMERA AS økte med 316,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i SAINT-GOBAIN DISTRIBUTION NORWAY AS steg fra 114,6 mill. kr i 2023 til 386,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GOL BAKERI & KONDITORI AS delte anslagsvis ut 700 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i SAINT-GOBAIN DISTRIBUTION NORWAY AS økte med 2,8 mrd. kr i 2023. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eier: Gol Kommune
- Eier: Kremmartunet Senterforening
- Eier: Sparebankstiftelsen Hallingdal
- Eier: Visitgolsfjellet SA
- Eier: Hallingdal Brannkasse
- Eierandel i: Gol Sti og Sykkel AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.