Anslag · inntektsår 2025
Meldal Næringssenter AS
Org.nr. 968383159 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Orkland
Aksjene i Meldal Næringssenter AS gir de 16 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Meldal Næringssenter AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 15,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,53 % av den samme verdien, så avkastningen er 28,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Meldal Næringssenter AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 66 753 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 732 573 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Meldal Næringssenter AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 101 517 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 56 708 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 44 990 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 35 250 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Meldal Næringssenter AS?
Meldal Næringssenter AS eies til slutt av Orkland Kommune (64,9 %), Personlig eier A (9,1 % gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Inission AB (5,4 % gjennom Inission Norge AS), Personlig eier B (3,9 % gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS) og Varig Orkla Forsikring Gjensidig (2,9 % gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Meldal Næringssenter AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Orkland Kommune | 64,9 % | 3,4 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS | 9,1 % | 483 197 kr | 0 kr |
| Inission AB gjennom Inission Norge AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,4 % | 287 450 kr | – |
| Personlig eier B gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS | 3,9 % | 205 529 kr | 0 kr |
| Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS | 2,9 % | 155 765 kr | – |
| Personlig eier C gjennom Rupro AS | 2,4 % | 129 017 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS | 2,4 % | 126 228 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Rupro AS | 1,9 % | 102 023 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Rupro AS | 0,8 % | 39 959 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS | 0,5 % | 24 097 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS | 0,4 % | 20 425 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Rupro AS | 0,4 % | 20 192 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Pom Invest AS; Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Pom Invest AS | 0,3 % | 15 198 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Fornæss Invest AS | 0,3 % | 14 293 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Salvesen & Thams Eiendom AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Diwp Holding AS | 0,2 % | 8 402 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 6,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 35 250 kr
Hendelser i eierkjeden
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CRAYON GROUP HOLDING AS i 2025.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
- KVARV AS delte anslagsvis ut 199,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,2 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS EIENDOM AS økte med 40,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS delte anslagsvis ut 600 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (601,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 5,9 % til 0 % av aksjene i COLUMBI SALMON AS i 2024.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).
- KVARV AS delte anslagsvis ut 1 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (704,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr).
I eierkjeden
- Eier: Orkland Kommune
- Eier: Varig Orkla Forsikring Gjensidig
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.