Anslag · inntektsår 2025
Gullsmed Dahlsveen AS
Org.nr. 967412023 · AS · Detaljhandel med ur, klokker og smykker · Trondheim
Aksjene i Gullsmed Dahlsveen AS gir de 49 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Gullsmed Dahlsveen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 12,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,55 % av den samme verdien, så avkastningen er 22,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Gullsmed Dahlsveen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 328 665 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 70 624 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 480 920 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Gullsmed Dahlsveen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 387 389 kr og den langsiktige gjelden økte med 340 972 kr. Det er i snitt tatt ut 164 333 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (62 186 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 45 104 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 38 655 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Gullsmed Dahlsveen AS?
Gullsmed Dahlsveen AS eies til slutt av Personlig eier A (11,1 % gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → K Hagen AS), Personlig eier B (7,9 % gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Gullrønning H G Rønning AS → Gull Invest AS), Personlig eier C (7,5 % gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Mestergull Ski Storsenter AS → Håp Holding AS og Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Håp Holding AS), Personlig eier D (6,8 % gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Gaudernack AS → Gauderbakken AS) og Personlig eier E (6,1 % gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Mestergull Ski Storsenter AS → KHB Holding AS og Mestergull Invest AS → Mestergull AS → KHB Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gullsmed Dahlsveen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → K Hagen AS | 11,1 % | 625 917 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Gullrønning H G Rønning AS → Gull Invest AS | 7,9 % | 445 240 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Mestergull Ski Storsenter AS → Håp Holding AS; Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Håp Holding AS | 7,5 % | 424 591 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Gaudernack AS → Gauderbakken AS | 6,8 % | 382 648 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Mestergull Ski Storsenter AS → KHB Holding AS; Mestergull Invest AS → Mestergull AS → KHB Holding AS | 6,1 % | 340 705 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → T Berglihn AS | 4,6 % | 259 928 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → T Berglihn AS | 4,6 % | 259 928 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → T Berglihn AS | 4,6 % | 259 928 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Gaudernack AS → Prieta AS | 3,6 % | 200 435 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Mestergull Ski Storsenter AS → Waypoints AS | 3,5 % | 198 745 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Meyers Gull og Sølv AS → Moholmen Holding AS | 3 % | 166 429 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Anthony Sandberg AS | 2,6 % | 145 187 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Anthony Sandberg AS | 2,6 % | 145 187 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Jacob C Melhus AS | 2,2 % | 125 829 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Mestergull Invest AS → Mestergull AS → Jacob C Melhus AS | 2,2 % | 125 829 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 38 655 kr
Hendelser i eierkjeden
- MESTERGULL SKI STORSENTER AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (7,5 mill. kr).
- MESTERGULL SKI STORSENTER AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (7,5 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.