Anslag · inntektsår 2025
Gol Stavkyrkje AS
Org.nr. 967259802 · AS · Fritidsvirksomhet ellers · Gol
Aksjene i Gol Stavkyrkje AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 745 519 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Gol Stavkyrkje AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 586 482 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Gol Stavkyrkje AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 586 482 kr. Bankinnskuddene økte med 113 084 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 705 734 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Gol Stavkyrkje AS?
Gol Stavkyrkje AS eies til slutt av Personlig eier A (82,6 % gjennom Gol Sentrale Hyttepark AS og direkte), Personlig eier B (6,5 % gjennom Artome AS og direkte), Personlig eier C (4,9 %), Sparebankstiftelsen Hallingdal (0,5 % gjennom Sparebank 1 Hallingdal Invest AS → Sparebank 1 Hallingdal Valdres) og Saint Gobain Distribution Nordic AB (0,4 % gjennom Optimera AS → Saint-Gobain Distribution Norway AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gol Stavkyrkje AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Gol Sentrale Hyttepark AS; direkte | 82,6 % | 616 105 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Artome AS; direkte | 6,5 % | 48 299 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 4,9 % | 36 205 kr | 0 kr |
| Sparebankstiftelsen Hallingdal gjennom Sparebank 1 Hallingdal Invest AS → Sparebank 1 Hallingdal Valdres | 0,5 % | 3 409 kr | – |
| Saint Gobain Distribution Nordic AB gjennom Optimera AS → Saint-Gobain Distribution Norway AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,4 % | 3 081 kr | – |
| Personlig eier D gjennom Golberg AS → K.A.T Holding AS | 0,2 % | 1 849 kr | 0 kr |
| Azets Opco LTD gjennom Azets Insight AS → Azets Norway Holding AS → Azets AS → Kar Norway Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,2 % | 1 541 kr | – |
| Personlig eier E | 0,2 % | 1 541 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Slaatto Sag og Høvleri AS → Erland Slaatto Eiendom AS | 0,2 % | 1 541 kr | 0 kr |
| Draka Holding N.V. gjennom Prysmian Group Norge AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,2 % | 1 310 kr | – |
| Personlig eier G | 0,2 % | 1 233 kr | 0 kr |
| Nortura SA | 0,2 % | 1 155 kr | – |
| Personlig eier H gjennom Oset Høyfjellshotell AS | 0,1 % | 1 078 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 0,1 % | 1 001 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Gol Bakeri & Konditori AS → Gol Bakeri Holding AS → Elviria Holding AS | 0,1 % | 770 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 931 899 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 745 519 kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i GOL SENTRALE HYTTEPARK AS økte med 1,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i SPAREBANK 1 HALLINGDAL INVEST AS økte med 22,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SPAREBANK 1 HALLINGDAL VALDRES gikk fra 9,7 % til 8 % av aksjene i SPAREBANK 1 SAMSPAR AS i 2025.
- SPAREBANK 1 HALLINGDAL VALDRES gikk fra 9,6 % til 8 % av aksjene i SAMARBEIDENDE SPAREBANKER AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i OPTIMERA AS økte med 992,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- OPTIMERA AS gikk fra 17,8 % til 0 % av aksjene i JÅSUND UTVIKLINGSSELSKAP AS i 2025.
- OPTIMERA AS delte anslagsvis ut 54,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (763,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−237,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (472,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i OPTIMERA AS økte med 316,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i SAINT-GOBAIN DISTRIBUTION NORWAY AS steg fra 114,6 mill. kr i 2023 til 386,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i SAINT-GOBAIN DISTRIBUTION NORWAY AS økte med 2,8 mrd. kr i 2023. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eier: Sparebankstiftelsen Hallingdal
- Eier: Nortura SA
- Eierandel i: Hallingparken AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.