Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Berge Sag Eiendom AS

Org.nr. 964176809 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Vindafjord

Aksjene i Berge Sag Eiendom AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Berge Sag Eiendom AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 48,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,38 % av den samme verdien, så avkastningen er 128,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Berge Sag Eiendom AS?

Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 ble 2 077 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 2,3 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 15 894 kr i inntektsåret 2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 786 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Berge Sag Eiendom AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 49 501 kr. Bankinnskuddene falt med 1 611 kr og den langsiktige gjelden økte med 13 962 kr. Det er i snitt tatt ut 2,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 90,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (25 569 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 14 510 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 15 894 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Berge Sag Eiendom AS?

Berge Sag Eiendom AS eies til slutt av Personlig eier A (17,2 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS og Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS), Personlig eier B (13,3 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier C (13,3 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS), Personlig eier D (11,6 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS) og Personlig eier E (11,6 % gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Berge Sag Eiendom AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS; Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → LGB Invest AS17,2 %577 234 kr0 kr
Personlig eier B gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS13,3 %446 639 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Mabo Invest AS13,3 %446 639 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Lillbe Invest AS11,6 %388 688 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS → Roalkvam Invest AS11,6 %388 230 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → E. B. Invest AS6 %200 274 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → G. O. Elvebakken-Invest AS6 %199 586 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Geotoppen 2 Invest AS6 %199 586 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → Hatlelid AS6 %199 586 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS3 %99 793 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS3 %99 793 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Berge Sag Gruppen AS → Berge Sag Gruppen Holding AS → PRLM-Invest AS2,6 %87 175 kr0 kr
Verdigrunnlag
4,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
3,3 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
15 894 kr

Hendelser i eierkjeden

  • BERGE SAG EIENDOM AS delte anslagsvis ut 2,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (47 424 kr) pluss årsresultatet 2025 (2,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (49 501 kr).
  • BERGE SAG GRUPPEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (88,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (88,6 mill. kr).
  • MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,6 mill. kr).
  • PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 1,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (21,9 mill. kr).
  • LGB INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (11,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (648 993 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,4 mill. kr).
  • LILLBE INVEST AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (680 404 kr) pluss årsresultatet 2025 (493 981 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (174 385 kr).
  • BERGE SAG GRUPPEN AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ROA TOMTESELSKAP AS i 2024.
  • MABO INVEST AS delte anslagsvis ut 900 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (11,3 mill. kr).
  • PRLM-INVEST AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,6 mill. kr).

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.