Anslag · inntektsår 2025
Hancon AS
Org.nr. 963001355 · AS · Uoppgitt · Oslo
Aksjene i Hancon AS gir de 3 personlige eierne anslagsvis 708 276 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 72,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Hancon AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 59,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 70,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Hancon AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 67,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 61 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,8 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 25,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Hancon AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 39,5 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 4,1 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 30,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 25 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,2 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 133 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 757 386 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Hancon AS?
Hancon AS eies til slutt av Halvor Sandbu (80,8 %), Kristoffer Sandbu (9,6 % gjennom Varde Invest AS) og Cecilie Sandbu (9,6 % gjennom Viso Invest AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Hancon AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Halvor Sandbu. Eier også aksjer i Asamedic AS (0,75 %) | 80,8 % | 58,4 mill. kr | 604 370 kr |
| Kristoffer Sandbu gjennom Varde Invest AS. Eier også aksjer i Hawk Infinity AS (0,03 %) | 9,6 % | 7 mill. kr | 51 953 kr |
| Cecilie Sandbu gjennom Viso Invest AS. Eier også aksjer i Green Minerals AS (0,07 %), Norske Skog ASA (under 0,01 %) | 9,6 % | 7 mill. kr | 51 953 kr |
- Verdigrunnlag
- 90,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 72,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 757 386 kr
Hendelser i eierkjeden
- HANCON AS delte anslagsvis ut 41,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (89,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (117,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (165,3 mill. kr).
- Finansinntektene i HANCON AS steg fra 11,5 mill. kr i 2024 til 120,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i VARDE INVEST AS falt med 1 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- VISO INVEST AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (575 935 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (750 830 kr).
- HANCON AS delte anslagsvis ut 19,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (97,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (89,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HANCON AS falt med 28,4 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- VARDE INVEST AS delte anslagsvis ut 1,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 073 kr) pluss årsresultatet 2024 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 073 kr).
- Finansinntektene i VARDE INVEST AS steg fra 20 614 kr i 2023 til 1,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i VISO INVEST AS falt med 1,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i VISO INVEST AS steg fra 15 154 kr i 2023 til 1,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Step Solutions AS
- Eierandel i: Parallelo AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.