Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Murmester Gulliksen AS

Org.nr. 961560446 · AS · Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted · Porsgrunn

Aksjene i Murmester Gulliksen AS gir de 79 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Murmester Gulliksen AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 218,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,39 % av den samme verdien, så avkastningen er 566 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Murmester Gulliksen AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 9,8 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 16 399 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Murmester Gulliksen AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,7 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 4,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 4,9 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 186,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (26 382 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 14 698 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 16 399 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Murmester Gulliksen AS?

Murmester Gulliksen AS eies til slutt av FSN Capital GP V Limited (52,9 % gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Wall Topco AS), Valmora Equity GMBH (1,2 % gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS), CHRV Holding Aps (0,9 % gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS), Personlig eier A (0,8 % gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Schwenke Holding AS) og Personlig eier B (0,6 % gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Lars Lindvik AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Murmester Gulliksen AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
FSN Capital GP V Limited gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Wall Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)52,9 %1,8 mill. kr–
Valmora Equity GMBH gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,2 %40 031 kr–
CHRV Holding Aps gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,9 %29 963 kr–
Personlig eier A gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Schwenke Holding AS0,8 %25 635 kr0 kr
Personlig eier B gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Lars Lindvik AS0,6 %19 692 kr0 kr
Junijo Aps gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,6 %19 091 kr–
Thue Bo Ii Aps gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,5 %18 498 kr–
Tom Olsen Holding Aps gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,5 %18 231 kr–
Personlig eier C gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Buer Invest AS0,5 %18 229 kr0 kr
Personlig eier D gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Buer Invest AS0,5 %18 229 kr0 kr
Personlig eier E gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → T. Tørdal Invest AS0,5 %17 702 kr0 kr
Peder Axelsen Holdings Aps gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,5 %16 472 kr–
Torben Busk Sørensen Holding Aps gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,5 %15 687 kr–
Personlig eier F gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS → Murvika Invest AS0,5 %15 535 kr0 kr
Hofsted Eiendomme Aps gjennom HG Håndverksgruppen Norge AS → Håndverksgruppen Group AS → Floor Bidco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,4 %13 779 kr–
Verdigrunnlag
4,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
3,4 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
16 399 kr

Hendelser i eierkjeden

  • MURMESTER GULLIKSEN AS delte anslagsvis ut 5,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (5,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,1 mill. kr).
  • SORTEDAL & DAHLE HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MURMESTER GULLIKSEN AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • HG HÅNDVERKSGRUPPEN NORGE AS delte anslagsvis ut 57,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (236,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (118 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (296,8 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i HÅNDVERKSGRUPPEN GROUP AS økte med 264,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i FLOOR BIDCO AS økte med 281,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i WALL TOPCO AS økte med 235 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • BUER INVEST AS gikk fra 6,1 % til 0 % av aksjene i CLUB UNITED AS i 2025.
  • BUER INVEST AS gikk fra 2,9 % til 0 % av aksjene i GRASPIFY AS i 2025.
  • BUER INVEST AS gikk fra 2,9 % til 0 % av aksjene i MEDICAL DEVICE IMPORT AS i 2025.
  • BUER INVEST AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i VISUADO AS i 2025.
  • BUER INVEST AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i ECHESS AS i 2025.
  • SCHWENKE HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (22,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (184 632 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18,4 mill. kr).
  • MURMESTER GULLIKSEN AS delte anslagsvis ut 4,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (7,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,1 mill. kr).
  • HG HÅNDVERKSGRUPPEN NORGE AS delte anslagsvis ut 134,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (220,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (150,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (236,3 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i HÅNDVERKSGRUPPEN GROUP AS økte med 116,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Innskutt egenkapital i FLOOR BIDCO AS økte med 120,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i FLOOR BIDCO AS steg fra 24 542 kr i 2023 til 14 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i WALL TOPCO AS steg fra 404 000 kr i 2023 til 15,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • BUER INVEST AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i ATLAS GARANTI AS i 2024.
  • SCHWENKE HOLDING AS delte anslagsvis ut 10,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (33,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−383 746 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (22,3 mill. kr).

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.