Anslag · inntektsår 2025
Golf Management AS
Org.nr. 959409854 · AS · Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted · Sandnes
Aksjene i Golf Management AS gir de 16 personlige eierne anslagsvis 8 325 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Golf Management AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 13,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,61 % av den samme verdien, så avkastningen er 21,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Golf Management AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1,7 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 108 595 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Golf Management AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 249 796 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 548 791 kr. Det er i snitt tatt ut 2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 21,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (91 300 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 5,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 36 569 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 56 752 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Golf Management AS?
Golf Management AS eies til slutt av Personlig eier A (34,9 %), Personlig eier B (18,5 %), Personlig eier C (14,2 % gjennom Gedane Invest AS), Personlig eier D (10,7 %) og Personlig eier E (10,7 % gjennom Hagen Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Golf Management AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 34,9 % | 2,6 mill. kr | 8 325 kr |
| Personlig eier B | 18,5 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Gedane Invest AS | 14,2 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 10,7 % | 793 606 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Hagen Invest AS | 10,7 % | 793 606 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 5,5 % | 408 285 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Emo Invest AS | 1,7 % | 125 160 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Vestre Platå Invest AS | 1,2 % | 89 567 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Vestre Platå Invest AS | 1,2 % | 89 546 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 0,4 % | 27 556 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Emo Invest AS → Smooth Bay Invest AS | 0,2 % | 17 913 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Emo Invest AS → Smyren Invest AS | 0,2 % | 17 913 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Emo Invest AS → Ulf Hjelmeland Invest AS | 0,2 % | 17 913 kr | 0 kr |
| Personlig eier N | 0,1 % | 9 185 kr | 0 kr |
| Personlig eier O | 0,1 % | 9 185 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 9,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 7,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 8 325 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 56 752 kr
Hendelser i eierkjeden
- GOLF MANAGEMENT AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,9 mill. kr).
- GEDANE INVEST AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HAGEN INVEST AS økte med 15,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i VESTRE PLATÅ INVEST AS falt med 8,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i VESTRE PLATÅ INVEST AS steg fra 1,5 mill. kr i 2024 til 6,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SMYREN INVEST AS delte anslagsvis ut 13,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (20,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−1,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,2 mill. kr).
- SMYREN INVEST AS gikk fra 30 % til 10 % av aksjene i EMO INVEST AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i GEDANE INVEST AS falt med 1,3 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i EMO INVEST AS steg fra 998 827 kr i 2023 til 4,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i VESTRE PLATÅ INVEST AS steg fra 79 530 kr i 2023 til 1,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- VESTRE PLATÅ INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HYDEMA AS i 2024.
- VESTRE PLATÅ INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NT PRODUCTS AS i 2024.
- VESTRE PLATÅ INVEST AS gikk fra 78,3 % til 0 % av aksjene i OIL INVEST AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.