Anslag · inntektsår 2025
Trysilbygg AS
Org.nr. 956791456 · AS · Oppføring av bygninger · Drammen
Aksjene i Trysilbygg AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 377 576 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 53,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Trysilbygg AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 21,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,82 % av den samme verdien, så avkastningen er 25,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Trysilbygg AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 25 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 735 553 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Trysilbygg AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 10,9 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 12,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 14,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (878 203 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 49,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 504 591 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 545 891 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Trysilbygg AS?
Trysilbygg AS eies til slutt av Kjetil Jordanger (24 % gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Kjord AS), Sindre Jordanger (24 % gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Sinjo AS), Geir Olai Jordanger (24 % gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Venari AS), Arne Alexander Wilhelmsen (7,9 % gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Awc AS → AWilhelmsen AS → AWilhelmsen Holding AS → Awas Holding AS) og Bent Christian Wilhelmsen (7,8 % gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Awc AS → AWilhelmsen AS → AWilhelmsen Holding AS → Awas Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Trysilbygg AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Kjetil Jordanger gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Kjord AS | 24 % | 12,7 mill. kr | 109 855 kr |
| Sindre Jordanger gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Sinjo AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Polight ASA (under 0,01 %), Thor Medical ASA (under 0,01 %) | 24 % | 12,7 mill. kr | 109 855 kr |
| Geir Olai Jordanger gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Venari AS. Eier også aksjer i Conventus 2 AS (100 %), Fruktveien Landbrukspark AS (0,15 %) | 24 % | 12,7 mill. kr | 109 855 kr |
| Arne Alexander Wilhelmsen gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Awc AS → AWilhelmsen AS → AWilhelmsen Holding AS → Awas Holding AS | 7,9 % | 4,2 mill. kr | 24 254 kr |
| Bent Christian Wilhelmsen gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Awc AS → AWilhelmsen AS → AWilhelmsen Holding AS → Awas Holding AS. Eier også aksjer i Octillion Invest AS (100 %), Octillion AS (100 %) | 7,8 % | 4,1 mill. kr | 23 757 kr |
| Paweco Trust gjennom Trysilhusgruppen AS → Gmagi AS → Awc AS → AWilhelmsen AS → AWilhelmsen Holding AS → Awas Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 7,3 % | 3,9 mill. kr | – |
| Trysilhusgruppen AS gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS | 1,2 % | 620 221 kr | – |
| Espen Strindeberg gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS. Eier også aksjer i Esox Invest AS (100 %) | 0,3 % | 178 415 kr | 0 kr |
| Henrik Valdemar Dahlén gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS. Eier også aksjer i Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %), Scatec ASA (under 0,01 %) | 0,3 % | 162 829 kr | 0 kr |
| Johan Mikael Frii gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS | 0,2 % | 105 244 kr | 0 kr |
| Mette-Trine Heimstad gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS. Eier også aksjer i Heimstad Utvikling AS (35 %), Ternen Maskinentreprenør AS (20 %) | 0,2 % | 101 372 kr | 0 kr |
| Per Jonas Axelsson gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS | 0,1 % | 72 988 kr | 0 kr |
| Fredrik Tore Mikael Eriksson gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS | 0,1 % | 61 086 kr | 0 kr |
| Hans Kristian Mangen gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS. Eier også aksjer i HKM Prosjekt AS (100 %), Sats ASA (under 0,01 %), Morrow Bank ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %) og 4 andre | 0,1 % | 56 768 kr | 0 kr |
| John Olof Karlénsson gjennom Trysilhusgruppen AS → Trysilhusgruppen Ansatte AS | 0,1 % | 56 768 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 66,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 53,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 545 891 kr
Hendelser i eierkjeden
- TRYSILBYGG AS delte anslagsvis ut 25 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (34,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (29,7 mill. kr).
- TRYSILHUSGRUPPEN AS delte anslagsvis ut 25 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (79,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (22,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (76,9 mill. kr).
- Finansinntektene i TRYSILHUSGRUPPEN AS steg fra 1,3 mill. kr i 2024 til 48,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i GMAGI AS steg fra 2,3 mill. kr i 2024 til 24,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- KJORD AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (48,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (242 002 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (45,4 mill. kr).
- VENARI AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (33,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−1,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (30 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i AWC AS økte med 2,3 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- AWC AS gikk fra 10,6 % til 0 % av aksjene i TIGHTS.NO AS i 2025.
- TRYSILHUSGRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TRYSILHUS UNIBO AS i 2024.
- TRYSILHUSGRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TRYSILHUS AREAL AS i 2024.
- TRYSILHUSGRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i OMNIBO NORD AS i 2024.
- Finansinntektene i GMAGI AS steg fra 150 201 kr i 2023 til 2,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- KJORD AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (53 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−856 905 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (48,7 mill. kr).
- VENARI AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (38 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (294 064 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (33,3 mill. kr).
- Finansinntektene i VENARI AS steg fra 433 777 kr i 2023 til 1,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- AWC AS delte anslagsvis ut 780 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,2 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i AWC AS økte med 1,8 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- AWC AS gikk fra 41,9 % til 0 % av aksjene i EXABEL AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Trysilhusgruppen AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.