Anslag · inntektsår 2025
Stavanger Installasjon AS
Org.nr. 952709003 · AS · Elektrisk installasjonsarbeid · Stavanger
Aksjene i Stavanger Installasjon AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 338 687 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 41,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Stavanger Installasjon AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 18,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,81 % av den samme verdien, så avkastningen er 23 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Stavanger Installasjon AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 59,2 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 980 157 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Stavanger Installasjon AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 59,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 27,5 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 10,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 36,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 54,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (671 451 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 19,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 178 766 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 417 374 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Stavanger Installasjon AS?
Stavanger Installasjon AS eies til slutt av Rune Runestad (80 % gjennom Si - Holding AS → Runestad Investering AS → Runestad Holding AS), Jan Reinert Lerang (5 % gjennom Ijrl AS), Ole Magne Håland (5 % gjennom Omhåland AS), Sigve Opsahl (5 % gjennom Sopsahl AS) og Tor Inge Gimre (5 % gjennom T.I.Gimre Invest AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Stavanger Installasjon AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Rune Runestad gjennom Si - Holding AS → Runestad Investering AS → Runestad Holding AS. Eier også aksjer i Kulturkompaniet AS (26,77 %), Kulturkompaniet Topco AS (26,77 %), Solstad Offshore ASA (under 0,01 %) | 80 % | 33,1 mill. kr | 326 239 kr |
| Jan Reinert Lerang gjennom Ijrl AS. Eier også aksjer i Sats ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) | 5 % | 2,1 mill. kr | 3 112 kr |
| Ole Magne Håland gjennom Omhåland AS | 5 % | 2,1 mill. kr | 3 112 kr |
| Sigve Opsahl gjennom Sopsahl AS. Eier også aksjer i Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 5 % | 2,1 mill. kr | 3 112 kr |
| Tor Inge Gimre gjennom T.I.Gimre Invest AS | 5 % | 2,1 mill. kr | 3 112 kr |
- Verdigrunnlag
- 51,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 41,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 417 374 kr
Hendelser i eierkjeden
- STAVANGER INSTALLASJON AS delte anslagsvis ut 45,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (42,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i STAVANGER INSTALLASJON AS falt med 8,1 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SI - HOLDING AS gikk fra 100 % til 80 % av aksjene i STAVANGER INSTALLASJON AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i SI - HOLDING AS økte med 54,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SI - HOLDING AS gikk fra 100 % til 80 % av aksjene i STAVANGER INSTALLASJON AS i 2025.
- RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i HORNELANDSVEGEN 200 AS i 2025.
- RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 22 % til 0 % av aksjene i TVEITA GARDSINVEST AS i 2025.
- STAVANGER INSTALLASJON AS delte anslagsvis ut 27,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (59 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (11,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (42,7 mill. kr).
- RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STAVANGER INSTALLASJON AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- STAVANGER INSTALLASJON AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STAVANGER INSTALLASJON AUTOMASJON AS i 2024.
- STAVANGER INSTALLASJON AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i FINNØY ELEKTRO AS i 2024.
- STAVANGER INSTALLASJON AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i BRYNE ELEKTRISKE AS i 2024.
- STAVANGER INSTALLASJON AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i FINNØY INVESTERING AS i 2024.
- STAVANGER INSTALLASJON AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i REKELLY AS i 2024.
- RUNESTAD INVESTERING AS delte anslagsvis ut 13,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (70,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (71,3 mill. kr).
- RUNESTAD INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STAVANGER INSTALLASJON AS i 2024.
- Finansinntektene i RUNESTAD HOLDING AS steg fra 713 384 kr i 2022 til 5,6 mill. kr i 2023. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Ryfylke Elektriske AS
- Eierandel i: R2S Elektro AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.