Anslag · inntektsår 2025
Skala Fabrikk AS
Org.nr. 950803169 · AS · Produksjon av andre tanker, cisterner og beholdere av metall · Trondheim
Aksjene i Skala Fabrikk AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 40 526 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 11,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Skala Fabrikk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −14,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,68 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Skala Fabrikk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 6,9 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (4,3 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 139 714 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Skala Fabrikk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 6,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 255 249 kr og den langsiktige gjelden økte med 1,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 424 823 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (154 311 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 11,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 97 290 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 95 920 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Skala Fabrikk AS?
Skala Fabrikk AS eies til slutt av Personlig eier A (34,6 % gjennom Vengetind AS → RSH AS), Personlig eier B (32,1 % gjennom Vengetind AS → Sbas AS), Personlig eier C (10,3 % gjennom Vengetind AS → Mantech AS), Personlig eier D (9,9 % gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Staka Invest AS og Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Staka Invest AS) og Personlig eier E (8,8 % gjennom Vengetind AS), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Skala Fabrikk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Vengetind AS → RSH AS | 34,6 % | 3,9 mill. kr | 21 703 kr |
| Personlig eier B gjennom Vengetind AS → Sbas AS | 32,1 % | 3,6 mill. kr | 18 823 kr |
| Personlig eier C gjennom Vengetind AS → Mantech AS | 10,3 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Staka Invest AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Staka Invest AS | 9,9 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Vengetind AS | 8,8 % | 996 728 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 1,5 % | 170 280 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Vengetind AS → Havstein AS → 1473 Invest AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → 1473 Invest AS | 1,3 % | 142 537 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Vengetind AS → Havstein AS → Østerås Holding AS; Vengetind AS → N&P Sandbox AS → Nording & Partners AS → Østerås Holding AS | 1,3 % | 142 537 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 0,3 % | 31 786 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 14,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 11,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 40 526 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 95 920 kr
Hendelser i eierkjeden
- SKALA FABRIKK AS delte anslagsvis ut 849 646 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (39 674 kr) pluss årsresultatet 2025 (346 195 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−463 777 kr).
- Innskutt egenkapital i SKALA FABRIKK AS økte med 849 646 kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- VENGETIND ELEVATE AS gikk fra 98,2 % til 0 % av aksjene i SKALA FABRIKK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- VENGETIND AS delte anslagsvis ut 3,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−1,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VENGETIND AS økte med 28,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- RSH AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (16,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23,9 mill. kr).
- Finansinntektene i RSH AS steg fra 1,9 mill. kr i 2024 til 14,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- RSH AS gikk fra 24,9 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
- Finansinntektene i SBAS AS steg fra 476 557 kr i 2024 til 4,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SBAS AS gikk fra 12,5 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i HAVSTEIN AS økte med 5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i HAVSTEIN AS steg fra 256 kr i 2024 til 2,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HAVSTEIN AS gikk fra 8,3 % til 0 % av aksjene i RS HOLDCO AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i SKALA FABRIKK AS økte med 3,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i VENGETIND AS økte med 15,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- RSH AS delte anslagsvis ut 750 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,6 mill. kr).
- RSH AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i VENGETIND AS i 2024.
- RSH AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.
- SBAS AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i VENGETIND ELEVATE AS i 2024.
- MANTECH AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,8 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Cadio AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.