Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Beha-Hedo Marine AS

Org.nr. 948905299 · AS · Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri · Porsgrunn

Aksjene i Beha-Hedo Marine AS gir de 10 personlige eierne anslagsvis 23 561 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 9,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Beha-Hedo Marine AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 41,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,66 % av den samme verdien, så avkastningen er 63,5 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Beha-Hedo Marine AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 7,5 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 152 885 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 859 209 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Beha-Hedo Marine AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 9,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 3,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 29 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (129 239 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 10,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 88 715 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 80 335 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Beha-Hedo Marine AS?

Beha-Hedo Marine AS eies til slutt av Personlig eier A (36 % gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Investix AS), Personlig eier B (24 % gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Gunnar Bøe AS), Personlig eier C (10,2 % gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Camar Invest AS → Camar AS → Camar Holding AS), Personlig eier D (9,6 % gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Camar Invest AS → Camar AS → Silco AS) og Personlig eier E (9,6 % gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Camar Invest AS → Camar AS → Sincap AS), og 5 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Beha-Hedo Marine AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Investix AS36 %3,5 mill. kr17 657 kr
Personlig eier B gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Gunnar Bøe AS24 %2,4 mill. kr5 904 kr
Personlig eier C gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Camar Invest AS → Camar AS → Camar Holding AS10,2 %997 992 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Camar Invest AS → Camar AS → Silco AS9,6 %935 383 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Camar Invest AS → Camar AS → Sincap AS9,6 %935 383 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Camar Invest AS → Camar AS → Stifi AS9,6 %935 383 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Piren Holding AS0,6 %55 235 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Crocodile AS0,3 %33 167 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Camar Invest AS → Camar AS → Camar Holding AS0,1 %13 748 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Norrøna Fellestjenester AS → NFT Holdco AS → Camar Invest NFT AS → Ahlqvist Holding AS0,1 %11 099 kr0 kr
Verdigrunnlag
12,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
9,8 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
23 561 kr
Formuesskatt om én person eide alt
80 335 kr

Hendelser i eierkjeden

  • BEHA-HEDO MARINE AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (11 mill. kr).
  • CAMAR INVEST AS delte anslagsvis ut 36,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (21,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (54,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (39,6 mill. kr).
  • CAMAR INVEST AS gikk fra 100 % til 92,7 % av aksjene i SØKK AS i 2025.
  • INVESTIX AS delte anslagsvis ut 13,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (127,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (52,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (166,2 mill. kr).
  • INVESTIX AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i SPINCHIP DIAGNOSTICS AS i 2025.
  • BEHA-HEDO MARINE AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (8,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,8 mill. kr).
  • NFT HOLDCO AS delte anslagsvis ut 22,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (33,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (20,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (31,3 mill. kr).
  • Finansinntektene i CAMAR INVEST AS steg fra 6,2 mill. kr i 2023 til 163,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • CAMAR INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NORDIC OUTDOOR AS i 2024.
  • CAMAR AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i SPRING BIM HOLDING AS i 2024.
  • INVESTIX AS delte anslagsvis ut 13 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (118,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (22,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (127,3 mill. kr).
  • INVESTIX AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i ELGAR KAPITAL AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.