Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Byggefirma Tunge AS

Org.nr. 945553685 · AS · Oppføring av bygninger · Randaberg

Aksjene i Byggefirma Tunge AS gir de 17 personlige eierne anslagsvis 56 414 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 14,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Byggefirma Tunge AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 6,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,71 % av den samme verdien, så avkastningen er 8,8 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Byggefirma Tunge AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 682 501 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 259 864 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 602 320 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Byggefirma Tunge AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 3,7 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 4,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 341 251 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (212 112 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 15,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 138 749 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 131 849 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Byggefirma Tunge AS?

Byggefirma Tunge AS eies til slutt av Personlig eier A (30,9 % gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS og Tunge AS og Tunge AS → Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS), Personlig eier B (27,6 % gjennom Terje Tunge AS → TMD Invest AS og Tunge AS → Terje Tunge AS → TMD Invest AS og Tunge AS), Personlig eier C (14,6 % gjennom Tunge AS og Tunge Investments AS), Personlig eier D (6,1 % gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS og Tunge AS → Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS og Tunge AS) og Personlig eier E (3,7 % gjennom Tunge AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Byggefirma Tunge AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; Tunge AS; Tunge AS → Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS30,9 %4,6 mill. kr28 649 kr
Personlig eier B gjennom Terje Tunge AS → TMD Invest AS; Tunge AS → Terje Tunge AS → TMD Invest AS; Tunge AS27,6 %4,1 mill. kr23 577 kr
Personlig eier C gjennom Tunge AS; Tunge Investments AS14,6 %2,2 mill. kr4 188 kr
Personlig eier D gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; Tunge AS → Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; Tunge AS6,1 %904 411 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Tunge AS3,7 %554 000 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Terje Tunge AS → TMD Invest AS; Tunge AS → Terje Tunge AS → TMD Invest AS3 %453 125 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Terje Tunge AS → TMD Invest AS; Tunge AS → Terje Tunge AS → TMD Invest AS3 %453 125 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Tunge AS2,1 %313 131 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Tunge AS1,6 %232 111 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Tunge AS1,5 %230 359 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; Tunge AS → Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS1,5 %222 120 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; Tunge AS → Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS1,5 %222 120 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Tunge AS1,4 %209 119 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Tunge AS0,5 %82 115 kr0 kr
Personlig eier O gjennom Tunge AS0,5 %71 166 kr0 kr
Verdigrunnlag
18,7 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
14,9 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
56 414 kr
Formuesskatt om én person eide alt
131 849 kr

Hendelser i eierkjeden

  • RAK AS gikk fra 32,5 % til 0 % av aksjene i HAUGHOM MUSIC AS i 2025.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.