Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Verte Landskap & Arkitektur AS

Org.nr. 944203591 · AS · Arkitektvirksomhet · Alta

Aksjene i Verte Landskap & Arkitektur AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Verte Landskap & Arkitektur AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 6,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,39 % av den samme verdien, så avkastningen er 17,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Verte Landskap & Arkitektur AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 1,6 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 53 383 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Verte Landskap & Arkitektur AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 1,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 354 350 kr. Det er i snitt tatt ut 433 168 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 15,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (27 376 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 21 906 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 17 017 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Verte Landskap & Arkitektur AS?

Verte Landskap & Arkitektur AS eies til slutt av Personlig eier A (32 % gjennom Verte Holding AS → Filicinae Holding AS), Personlig eier B (19,6 % gjennom Verte Holding AS → Bdrift AS), Personlig eier C (10,7 % gjennom Verte Holding AS), Personlig eier D (9,7 % gjennom Verte Holding AS) og Personlig eier E (9,7 % gjennom Verte Holding AS), og 6 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Verte Landskap & Arkitektur AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Verte Holding AS → Filicinae Holding AS32 %1,1 mill. kr0 kr
Personlig eier B gjennom Verte Holding AS → Bdrift AS19,6 %678 888 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Verte Holding AS10,7 %369 691 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Verte Holding AS9,7 %336 083 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Verte Holding AS9,7 %336 083 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Verte Holding AS → Knudsengården AS7,8 %268 866 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Verte Holding AS2,3 %80 660 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Verte Holding AS2,3 %80 660 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Verte Holding AS2,3 %80 660 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Verte Holding AS2,3 %80 660 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Verte Holding AS1,2 %40 330 kr0 kr
Verdigrunnlag
4,3 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
3,5 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
17 017 kr

Hendelser i eierkjeden

  • VERTE LANDSKAP & ARKITEKTUR AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i LILLE KOMSA UTVIKLING AS i 2025.
  • VERTE LANDSKAP & ARKITEKTUR AS delte anslagsvis ut 866 335 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (892 513 kr) pluss årsresultatet 2024 (−26 178 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
  • Innskutt egenkapital i VERTE LANDSKAP & ARKITEKTUR AS falt med 1,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i VERTE HOLDING AS falt med 2,2 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i FILICINAE HOLDING AS økte med 2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • FILICINAE HOLDING AS gikk fra 34 % til 32 % av aksjene i VERTE HOLDING AS i 2024.
  • BDRIFT AS gikk fra 24,3 % til 19,6 % av aksjene i VERTE HOLDING AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.