Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Motor Gruppen Detalj AS

Org.nr. 943646554 · AS · Detaljhandel med motorvogner · Oslo

Aksjene i Motor Gruppen Detalj AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 1,1 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 139,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Motor Gruppen Detalj AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −16,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Motor Gruppen Detalj AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −4,5 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (12,1 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,8 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Motor Gruppen Detalj AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 4,5 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 2,6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 26,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 2,4 mill. kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 116,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Motor Gruppen Detalj AS?

Motor Gruppen Detalj AS eies til slutt av Personlig eier A (14,3 % gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS), Personlig eier B (14,3 % gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS), Personlig eier C (14 % gjennom Motor Gruppen AS → Bello Invest AS), Personlig eier D (9,5 % gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS) og Personlig eier E (9,5 % gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Motor Gruppen Detalj AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS14,3 %20 mill. kr182 025 kr
Personlig eier B gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS14,3 %20 mill. kr182 025 kr
Personlig eier C gjennom Motor Gruppen AS → Bello Invest AS14 %19,5 mill. kr177 383 kr
Personlig eier D gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS9,5 %13,3 mill. kr114 937 kr
Personlig eier E gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS9,5 %13,3 mill. kr114 937 kr
Personlig eier F gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS9,5 %13,3 mill. kr114 937 kr
Personlig eier G gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS4,8 %6,7 mill. kr48 935 kr
Personlig eier H gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS4,8 %6,7 mill. kr48 935 kr
Personlig eier I gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS4,8 %6,7 mill. kr48 935 kr
Personlig eier J gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS → Thrane-Steen Forvaltning Holding AS4,8 %6,7 mill. kr48 935 kr
Personlig eier K gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS → Thrane-Steen Forvaltning Holding AS4,8 %6,7 mill. kr48 935 kr
Personlig eier L gjennom Motor Gruppen AS → Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS0,1 %159 683 kr0 kr
Verdigrunnlag
174,1 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
139,3 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
1,1 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
1,5 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • THRANE-STEEN GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (222,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (225,2 mill. kr).
  • THRANE-STEEN AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (64,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (75,9 mill. kr).
  • THRANE-STEEN FORVALTNING AS delte anslagsvis ut 24,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (196,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (52,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (224,4 mill. kr).
  • THRANE-STEEN II AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (18,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−24 076 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,2 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i MOTOR GRUPPEN DETALJ AS økte med 50 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • MABRU AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i MOTOR GRUPPEN DETALJ AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • THRANE-STEEN GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 21,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (228,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (222,9 mill. kr).
  • THRANE-STEEN AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (65,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (64,5 mill. kr).
  • THRANE-STEEN II AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (18,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (18,3 mill. kr).

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.