Anslag · inntektsår 2025
Wenaasgruppen AS
Org.nr. 938455384 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Rauma
Aksjene i Wenaasgruppen AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Wenaasgruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 15,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,61 % av den samme verdien, så avkastningen er 25,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Wenaasgruppen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 2,8 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 3 466 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 106 760 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Wenaasgruppen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 260 406 kr og den langsiktige gjelden økte med 43 715 kr. Det er i snitt tatt ut 49 619 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (91 977 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 8,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 69 729 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 57 173 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Wenaasgruppen AS?
Wenaasgruppen AS eies til slutt av Personlig eier A (10,9 % gjennom Fjellrose AS), Personlig eier B (10,9 % gjennom Kaldtind AS), Personlig eier C (10,9 % gjennom Mukaya AS), Personlig eier D (10,9 % gjennom Laxx AS) og Personlig eier E (10,9 % gjennom Lewest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wenaasgruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Fjellrose AS | 10,9 % | 814 931 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Kaldtind AS | 10,9 % | 814 931 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Mukaya AS | 10,9 % | 814 931 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Laxx AS | 10,9 % | 813 509 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Lewest AS | 10,9 % | 813 509 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Luwen AS | 10,9 % | 813 509 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Wenaas Holding AS | 1,1 % | 81 872 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Laxx AS; Lewest AS; Luwen AS | 0,3 % | 24 626 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 9,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 7,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 57 173 kr
Hendelser i eierkjeden
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (70 mill. kr).
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 2,7 % til 0,1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SPAREBANK 1 RINGERIKE HADELAND i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SPAREBANKEN ØST i 2024.
- GRUVE 1 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- GRUVE 2 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 9,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (62,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.