Anslag · inntektsår 2025
Fredrik & Louisa AS
Org.nr. 937781164 · AS · Detaljhandel med kosmetikk og toalettartikler · Asker
Aksjene i Fredrik & Louisa AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 153 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Fredrik & Louisa AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 15,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 18,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Fredrik & Louisa AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 44,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 9,2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 16,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Fredrik & Louisa AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 44,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 105,6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 291,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 4,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,6 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 159,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,7 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 1,6 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Fredrik & Louisa AS?
Fredrik & Louisa AS eies til slutt av Oskar Varner (10,1 % gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Osvi Invest AS), Viktor Varner (10,1 % gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Osvi Invest AS), Henrik Trapnes Varner (10,1 % gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Henvar Invest AS), Mathias Varner (10,1 % gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Matvar Invest AS) og Alexander Varner (10,1 % gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Varal Invest AS), og 6 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Fredrik & Louisa AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Oskar Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Osvi Invest AS | 10,1 % | 15,4 mill. kr | 136 743 kr |
| Viktor Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Osvi Invest AS | 10,1 % | 15,4 mill. kr | 136 743 kr |
| Henrik Trapnes Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Henvar Invest AS | 10,1 % | 15,4 mill. kr | 136 743 kr |
| Mathias Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Matvar Invest AS | 10,1 % | 15,4 mill. kr | 136 743 kr |
| Alexander Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Varal Invest AS | 10,1 % | 15,4 mill. kr | 136 743 kr |
| Julie Tingulstad Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Varjul Invest AS | 10,1 % | 15,4 mill. kr | 136 743 kr |
| Joakim Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Jovar Holding AS; Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS. Eier også aksjer i Osvi Invest AS (0,02 %) | 9,9 % | 15,1 mill. kr | 133 184 kr |
| Stein Marius Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Marvar Holding AS; Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS. Eier også aksjer i Henvar Invest AS (0,02 %), Matvar Invest AS (0,02 %) | 9,9 % | 15,1 mill. kr | 133 184 kr |
| Petter Varner gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS → Petvar Holding AS; Fredrik & Louisa Group AS → Varner Holding AS. Eier også aksjer i Lipe Holding AS (50 %), Varal Invest AS (0,02 %), Varjul Invest AS (0,02 %) | 9,9 % | 15,1 mill. kr | 133 184 kr |
| Jon Henrik Handley gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Handholding AS | 8,9 % | 13,6 mill. kr | 118 682 kr |
| Stine Drag Handley gjennom Fredrik & Louisa Group AS → Handholding AS. Eier også aksjer i Salmar ASA (under 0,01 %), Aker BP ASA (under 0,01 %) | 1 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 191,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 153 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,6 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- FREDRIK & LOUISA GROUP AS delte anslagsvis ut 45,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (50,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (0 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i FREDRIK & LOUISA GROUP AS falt med 4 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i FREDRIK & LOUISA GROUP AS steg fra 0 kr i 2024 til 26,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- VARNER HOLDING AS gikk fra 96,7 % til 90,1 % av aksjene i FREDRIK & LOUISA GROUP AS i 2025.
- OSVI INVEST AS delte anslagsvis ut 63,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (33,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (534,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (504,5 mill. kr).
- Finansinntektene i OSVI INVEST AS steg fra 101 148 kr i 2024 til 541 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HENVAR INVEST AS delte anslagsvis ut 18,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (18,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (267,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (267,3 mill. kr).
- Finansinntektene i HENVAR INVEST AS steg fra 659 673 kr i 2024 til 270,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i MATVAR INVEST AS falt med 24,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i MATVAR INVEST AS steg fra 1,4 mill. kr i 2024 til 271,1 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- VARAL INVEST AS delte anslagsvis ut 14,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (14,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (267,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (267,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VARAL INVEST AS falt med 22,7 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i VARAL INVEST AS steg fra 478 221 kr i 2024 til 270,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- VARNER HOLDING AS delte anslagsvis ut 331,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (654,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,7 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i HENVAR INVEST AS falt med 20 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MATVAR INVEST AS delte anslagsvis ut 20,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (20,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (743 288 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (743 288 kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.