Anslag · inntektsår 2025
Namdal Produsentlag AS
Org.nr. 937716796 · AS · Bearbeiding og konservering av poteter · Overhalla
Aksjene i Namdal Produsentlag AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 21 957 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 9,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Namdal Produsentlag AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 18,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,65 % av den samme verdien, så avkastningen er 28 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Namdal Produsentlag AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 500 000 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 138 273 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Namdal Produsentlag AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,4 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 772 012 kr. Det er i snitt tatt ut 250 000 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (124 221 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 10,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 86 575 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 77 216 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Namdal Produsentlag AS?
Namdal Produsentlag AS eies til slutt av Personlig eier A (41,7 %), Personlig eier B (7 %), Personlig eier C (6,9 %), Personlig eier D (6,1 %) og Personlig eier E (5,9 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Namdal Produsentlag AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A | 41,7 % | 4 mill. kr | 21 957 kr |
| Personlig eier B | 7 % | 668 455 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 6,9 % | 656 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 6,1 % | 580 276 kr | 0 kr |
| Personlig eier E | 5,9 % | 559 417 kr | 0 kr |
| Sørsida Potet DA | 5,3 % | 505 371 kr | – |
| Personlig eier F | 5 % | 470 289 kr | 0 kr |
| Himo Potet DA | 4 % | 383 058 kr | – |
| Personlig eier G | 3,7 % | 352 717 kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 3,6 % | 337 546 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 2,6 % | 248 419 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 2,6 % | 244 626 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 2 % | 192 477 kr | 0 kr |
| Personlig eier L | 1,9 % | 178 255 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 1,6 % | 148 862 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 11,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 9,5 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 21 957 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 77 216 kr
I eierkjeden
- Eier: Sørsida Potet DA
- Eier: Himo Potet DA
- Eierandel i: Overhalla Klonavlssenter AS
- Eierandel i: Skogmo Industripark AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.