Anslag · inntektsår 2025
Stafa Industrier AS
Org.nr. 936646891 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr ellers · Grimstad
Aksjene i Stafa Industrier AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 2 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 214,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Stafa Industrier AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 5,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 6,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Stafa Industrier AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 21,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 9 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 4,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 8,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Stafa Industrier AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 21,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 8,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 120,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 4,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (3,7 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 229,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,5 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 2,3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Stafa Industrier AS?
Stafa Industrier AS eies til slutt av Inger Aaseby Skorstad (41,9 % gjennom Mavis AS), Sverre Hodnebrog (23 % gjennom Svebrog AS), Monica Aas (7,5 % gjennom Aas Investment AS → Aas Invest Holding AS), Tor Helge Aas (7,5 % gjennom Aas Investment AS → Tor Helge Aas Invest AS) og Siw Karin Githmark Boge (4,6 %), og 9 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Stafa Industrier AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Inger Aaseby Skorstad gjennom Mavis AS | 41,9 % | 90,1 mill. kr | 952 967 kr |
| Sverre Hodnebrog gjennom Svebrog AS | 23 % | 49,5 mill. kr | 506 082 kr |
| Monica Aas gjennom Aas Investment AS → Aas Invest Holding AS. Eier også aksjer i Hugo Invest Holding AS (49 %), FWS Holding AS (1,28 %), Bubbledeck Consulting AS (0,02 %) | 7,5 % | 16,1 mill. kr | 143 668 kr |
| Tor Helge Aas gjennom Aas Investment AS → Tor Helge Aas Invest AS. Eier også aksjer i DNO ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %), TGS ASA (under 0,01 %) | 7,5 % | 16,1 mill. kr | 143 668 kr |
| Siw Karin Githmark Boge | 4,6 % | 9,9 mill. kr | 81 060 kr |
| Kjell Aas | 3,4 % | 7,4 mill. kr | 56 333 kr |
| Bjørn Børresen. Eier også aksjer i Olje og Parafin Sør AS (100 %), Norol AS (60 %), Radio L Lillesand Nærradio AS (1,04 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 2,4 % | 5,2 mill. kr | 34 425 kr |
| Øyvind Kristiansen | 2,3 % | 4,9 mill. kr | 31 853 kr |
| Olav Jegtvolden. Eier også aksjer i Kitron ASA (under 0,01 %) | 2,1 % | 4,4 mill. kr | 26 809 kr |
| Iren Haugen | 1,8 % | 3,9 mill. kr | 21 555 kr |
| Marianne Berntsen Ljungberg | 1,8 % | 3,9 mill. kr | 21 555 kr |
| Richard Andreas Paslawski. Eier også aksjer i Sædberg Metall AS (65 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %) | 1,2 % | 2,5 mill. kr | 7 139 kr |
| Willis Edward Perry. Eier også aksjer i Norwegian Block Exchange AS (under 0,01 %), Thor Medical ASA (under 0,01 %), Magnora ASA (under 0,01 %), Hermana Holding ASA (under 0,01 %) | 0,2 % | 448 790 kr | 0 kr |
| Jane Byberg | 0,2 % | 378 318 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 268,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 214,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- STAFA INDUSTRIER AS delte anslagsvis ut 12 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (92,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (13,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (93,6 mill. kr).
- MAVIS AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (13,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (13,3 mill. kr).
- SVEBROG AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5 mill. kr).
- STAFA INDUSTRIER AS delte anslagsvis ut 8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (90,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (10,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (92,6 mill. kr).
- MAVIS AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (13,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13,9 mill. kr).
- SVEBROG AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,5 mill. kr).
- AAS INVESTMENT AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (539 502 kr) pluss årsresultatet 2024 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (45 375 kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.