Anslag · inntektsår 2025
Scandec Systemer AS
Org.nr. 935262844 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr ellers · Nordre Follo
Aksjene i Scandec Systemer AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 140 557 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 27,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Scandec Systemer AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 15,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,77 % av den samme verdien, så avkastningen er 20,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Scandec Systemer AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 810 892 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 9,7 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 522 192 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 306 842 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Scandec Systemer AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 810 892 kr. Bankinnskuddene økte med 1,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 11,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 4,8 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 11,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (424 733 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 27,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 261 814 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 264 014 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Scandec Systemer AS?
Scandec Systemer AS eies til slutt av Personlig eier A (50,6 % gjennom Scandec Holding AS → Innblick Invest AS), Personlig eier B (12,6 % gjennom Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Lamholmane AS), Personlig eier C (7,2 % gjennom Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS → Responsiv Kapital i AS og Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS → Kilen AS → Sian Invest AS → Salvatio Invest AS), Personlig eier D (5,3 % gjennom Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS) og Personlig eier E (3,4 % gjennom Scandec Holding AS → Innblick Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Scandec Systemer AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Scandec Holding AS → Innblick Invest AS | 50,6 % | 13,9 mill. kr | 121 379 kr |
| Personlig eier B gjennom Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Lamholmane AS | 12,6 % | 3,4 mill. kr | 16 893 kr |
| Personlig eier C gjennom Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS → Responsiv Kapital i AS; Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS → Kilen AS → Sian Invest AS → Salvatio Invest AS | 7,2 % | 2 mill. kr | 2 285 kr |
| Personlig eier D gjennom Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Ae Holdings AS | 5,3 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Scandec Holding AS → Innblick Invest AS | 3,4 % | 947 586 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Scandec Holding AS → Innblick Invest AS | 3,4 % | 947 586 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Scandec Holding AS → Miringo AS | 3,4 % | 932 130 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Scandec Holding AS → Frelor AS | 3,3 % | 913 716 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Pebje Holding AS | 2,2 % | 611 163 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Scandec Holding AS | 1,9 % | 534 110 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Scandec Holding AS | 1,9 % | 534 110 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Scandec Holding AS | 1,4 % | 385 673 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Melesio Holding AS → Dunder Mifflin AS; Scandec Holding AS → Melesio Equity AS → Dunder Mifflin AS | 1,2 % | 332 184 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Scandec Holding AS | 1 % | 274 131 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Scandec Holding AS | 1 % | 274 131 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 34,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 27,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 264 014 kr
Hendelser i eierkjeden
- SCANDEC SYSTEMER AS delte anslagsvis ut 8,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (31,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (8,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (31,3 mill. kr).
- Finansinntektene i SCANDEC HOLDING AS steg fra 2 mill. kr i 2024 til 10,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SCANDEC HOLDING AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i SCANDEC HOLDING AS i 2025.
- INNBLICK INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (82,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (87,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i SCANDEC HOLDING AS økte med 5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- MELESIO HOLDING AS gikk fra 96,2 % til 94,9 % av aksjene i MELESIO EQUITY AS i 2024.
- Finansinntektene i AE HOLDINGS AS steg fra 1 mill. kr i 2023 til 11,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- AE HOLDINGS AS gikk fra 37,5 % til 35,6 % av aksjene i MELESIO MANAGEMENT AS i 2024.
- Finansinntektene i LAMHOLMANE AS steg fra 847 939 kr i 2023 til 8,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LAMHOLMANE AS gikk fra 37,5 % til 35,6 % av aksjene i MELESIO MANAGEMENT AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.