Anslag · inntektsår 2025
Motor Gruppen AS
Org.nr. 935258197 · AS · Detaljhandel med motorvogner · Oslo
Aksjene i Motor Gruppen AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 2,9 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 316,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Motor Gruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −20,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Motor Gruppen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 211,7 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 8,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Motor Gruppen AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 211,7 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 29 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 25,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 11 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (5,5 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 254,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,8 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 3,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Motor Gruppen AS?
Motor Gruppen AS eies til slutt av Annicken Thrane-Steen (14,3 % gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS), Edna Cecilie Thrane-Steen (14,3 % gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS), Kari Mølsæther Thrane-Steen (14 % gjennom Bello Invest AS), Cecilia Thrane-Steen (9,5 % gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS) og Nicolas Thrane-Steen (9,5 % gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Motor Gruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Annicken Thrane-Steen gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS. Eier også aksjer i Enig TS AS (0,01 %) | 14,3 % | 45,4 mill. kr | 460 886 kr |
| Edna Cecilie Thrane-Steen gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS. Eier også aksjer i Thrane-Steen Forvaltning Holding AS (0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 14,3 % | 45,4 mill. kr | 460 886 kr |
| Kari Mølsæther Thrane-Steen gjennom Bello Invest AS. Eier også aksjer i Haga Golf AS (0,06 %) | 14 % | 44,3 mill. kr | 449 277 kr |
| Cecilia Thrane-Steen gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS | 9,5 % | 30,1 mill. kr | 293 124 kr |
| Nicolas Thrane-Steen gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS. Eier også aksjer i Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 9,5 % | 30,1 mill. kr | 293 124 kr |
| Olivia Thrane-Steen gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS | 9,5 % | 30,1 mill. kr | 293 124 kr |
| Hedvig Thrane-Steen Røkke gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS | 4,8 % | 15,1 mill. kr | 133 653 kr |
| Henrikke Thrane-Steen Røkke gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS | 4,8 % | 15,1 mill. kr | 133 653 kr |
| Nicoline Thrane-Steen Røkke gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Finans AS → Enig TS AS | 4,8 % | 15,1 mill. kr | 133 653 kr |
| August Thrane-Steen Medhus gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS → Thrane-Steen Forvaltning Holding AS. Eier også aksjer i Xplora Technologies AS (0,02 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %), Circio Holding ASA (under 0,01 %) | 4,8 % | 15,1 mill. kr | 133 653 kr |
| Leopold Thrane-Steen Medhus gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen Forvaltning AS → Thrane-Steen Forvaltning Holding AS. Eier også aksjer i Xplora Technologies AS (under 0,01 %) | 4,8 % | 15,1 mill. kr | 133 653 kr |
| Jan Gustav Thrane-Steen gjennom Thrane-Steen Gruppen AS → Thrane-Steen AS → Thrane-Steen Ii AS. Eier også aksjer i Celon Invest AS (100 %), Nykode Therapeutics ASA (0,01 %), Idex Biometrics ASA (under 0,01 %) | 0,1 % | 363 005 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 395,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 316,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3,4 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- THRANE-STEEN GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (222,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (225,2 mill. kr).
- THRANE-STEEN AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (64,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (20,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (75,9 mill. kr).
- THRANE-STEEN FORVALTNING AS delte anslagsvis ut 24,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (196,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (52,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (224,4 mill. kr).
- THRANE-STEEN II AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (18,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−24 076 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENIG TS AS falt med 6,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- THRANE-STEEN GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 21,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (228,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (222,9 mill. kr).
- THRANE-STEEN AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (65,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (64,5 mill. kr).
- THRANE-STEEN II AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (18,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (18,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENIG TS AS falt med 12,6 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.