Anslag · inntektsår 2025
Shift Energy Group Holding AS
Org.nr. 933941582 · AS · Produksjon av pumper og kompressorer ellers · Stavanger
Aksjene i Shift Energy Group Holding AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 2,1 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 232,6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Shift Energy Group Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −0 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Shift Energy Group Holding AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −53,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (54 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,5 mill. kr i inntektsåret 2025.
Hvordan har det gått med Shift Energy Group Holding AS?
Fra 2024 til 2025 falt egenkapitalen med 53,8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 9,6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 5,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 109,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 27,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (4,1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 189,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Shift Energy Group Holding AS?
Shift Energy Group Holding AS eies til slutt av Morten Årstad Gilje (13,6 % gjennom HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → FS Investering AS), Dagfinn Wold (10,3 % gjennom DW Invest AS), Ivar Alf Søyland (10,3 % gjennom Kleivshovd AS), Frode Scheistrøen (10,1 % gjennom Scheistrøen Invest AS) og Morten Svela Sand (9,2 % gjennom HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → Universalis AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Shift Energy Group Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Morten Årstad Gilje gjennom HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → FS Investering AS | 13,6 % | 31,7 mill. kr | 310 173 kr |
| Dagfinn Wold gjennom DW Invest AS. Eier også aksjer i Delta-P, Pumpe og Kompressor Systemer AS (2,49 %) | 10,3 % | 23,9 mill. kr | 225 072 kr |
| Ivar Alf Søyland gjennom Kleivshovd AS. Eier også aksjer i Delta-P, Pumpe og Kompressor Systemer AS (2,49 %) | 10,3 % | 23,9 mill. kr | 225 072 kr |
| Frode Scheistrøen gjennom Scheistrøen Invest AS. Eier også aksjer i Delta-P, Pumpe og Kompressor Systemer AS (2,49 %), Thor Medical ASA (under 0,01 %), Solstad Maritime ASA (under 0,01 %) | 10,1 % | 23,5 mill. kr | 220 291 kr |
| Morten Svela Sand gjennom HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → Universalis AS. Eier også aksjer i Way AS (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) | 9,2 % | 21,4 mill. kr | 196 956 kr |
| Inger Lise Sandbeck gjennom Sandbeck Invest AS. Eier også aksjer i Delta-P, Pumpe og Kompressor Systemer AS (2,49 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %), Alng ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) og 5 andre | 7,7 % | 18 mill. kr | 162 070 kr |
| Tom Rune Jacobsen gjennom Jacobsen Trading AS. Eier også aksjer i Endúr ASA (under 0,01 %), Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Zelluna ASA (under 0,01 %), Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Telenor ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 6,6 % | 15,4 mill. kr | 136 624 kr |
| Knut Olav Klever gjennom Klever AS | 6,6 % | 15,4 mill. kr | 136 624 kr |
| Knut Erik Iversen gjennom HL Investering AS → Tenax Holding AS | 6,2 % | 14,3 mill. kr | 125 425 kr |
| Hans Carlo Haga gjennom Cla Holding AS. Eier også aksjer i Photocure ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %) | 4,7 % | 11 mill. kr | 92 564 kr |
| Christine Elisabeth Lien gjennom HL Investering AS → Ny Taktikk AS | 4,1 % | 9,5 mill. kr | 77 750 kr |
| Espen Lien gjennom HL Investering AS → Ny Taktikk AS. Eier også aksjer i Nøisom AS (0,01 %) | 4,1 % | 9,5 mill. kr | 77 750 kr |
| Siri Sandbeck gjennom Sandbeck Invest AS → Arkhage AS. Eier også aksjer i Frost Arkitekter AS (42 %), Vend Marketplaces ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %) | 2,6 % | 6 mill. kr | 42 290 kr |
| Constance Sofie Thorkildsen gjennom HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → RMC AS → RMC Holding AS; HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → RMC AS → RMC Holding AS → RMC Holding Ii AS. Eier også aksjer i Munu Holding AS (0,06 %) | 1,3 % | 2,9 mill. kr | 11 778 kr |
| Maiken Anne Thorkildsen gjennom HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → RMC AS → RMC Holding AS; HL Investering AS → Shift Invest AS → Shift Equity AS → RMC AS → RMC Holding AS → RMC Holding Ii AS | 1,3 % | 2,9 mill. kr | 11 778 kr |
- Verdigrunnlag
- 290,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 232,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,5 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SHIFT ENERGY GROUP HOLDING AS økte med 54 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i SHIFT ENERGY GROUP HOLDING AS økte fra 434 376 til 529 727 i 2025, og 3 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- FS INVESTERING AS gikk fra 65,5 % til 51,1 % av aksjene i SHIFT EQUITY AS i 2025.
- SANDBECK INVEST AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (26,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (31,5 mill. kr).
- DW INVEST AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (24,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (36,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HL INVESTERING AS falt med 11,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i HL INVESTERING AS steg fra 9,1 mill. kr i 2023 til 77,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HL INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HAAKON LARSEN AS i 2024.
- HL INVESTERING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ROSENBORGVEIEN 6 AS i 2024.
- HL INVESTERING AS gikk fra 69,4 % til 0 % av aksjene i GREENERWAY AS i 2024.
- SANDBECK INVEST AS delte anslagsvis ut 2,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (26,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (26,6 mill. kr).
- Finansinntektene i SANDBECK INVEST AS steg fra 789 404 kr i 2023 til 26,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SANDBECK INVEST AS gikk fra 18,2 % til 0 % av aksjene i DELTA-P, PUMPE OG KOMPRESSOR SYSTEMER AS i 2024.
- DW INVEST AS delte anslagsvis ut 3,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (385 805 kr) pluss årsresultatet 2024 (27,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (24,3 mill. kr).
- Finansinntektene i DW INVEST AS steg fra 500 000 kr i 2023 til 27,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- DW INVEST AS gikk fra 18,2 % til 0 % av aksjene i DELTA-P, PUMPE OG KOMPRESSOR SYSTEMER AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.