Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Essof Manco AS

Org.nr. 933737020 · AS · Uoppgitt · Oslo

Aksjene i Essof Manco AS gir de 56 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 16 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hvordan har det gått med Essof Manco AS?

Fra 2024 til 2025 falt egenkapitalen med 42 068 kr. Bankinnskuddene økte med 11 693 kr.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 16,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 141 713 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 142 400 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Essof Manco AS?

Essof Manco AS eies til slutt av Personlig eier A (5 % gjennom Bobra AS), Personlig eier B (5 % gjennom G. Sveen Holding AS), Personlig eier C (5 % gjennom Insys AS), Personlig eier D (5 % gjennom North Creek Invest AS) og Personlig eier E (5 % gjennom Sjeg Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Essof Manco AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Bobra AS5 %799 998 kr0 kr
Personlig eier B gjennom G. Sveen Holding AS5 %799 998 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Insys AS5 %799 998 kr0 kr
Personlig eier D gjennom North Creek Invest AS5 %799 998 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Sjeg Invest AS5 %799 998 kr0 kr
Personlig eier F2,5 %399 999 kr0 kr
Personlig eier G1,5 %239 999 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Acc AS1,3 %200 000 kr0 kr
Personlig eier I1,3 %200 000 kr0 kr
Personlig eier J1,3 %200 000 kr0 kr
Personlig eier K1,3 %200 000 kr0 kr
Personlig eier L1,3 %200 000 kr0 kr
Personlig eier M1,3 %200 000 kr0 kr
Personlig eier N1,3 %200 000 kr0 kr
Personlig eier O1,3 %200 000 kr0 kr
Verdigrunnlag
20 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
16 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
142 400 kr

Hendelser i eierkjeden

  • ERIS CONSULTING AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i ESSOF MANCO AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • IKOS HOLDING AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i ESSOF MANCO AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Innskutt egenkapital i SJEG INVEST AS falt med 981 995 kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i BOBRA AS steg fra 11 389 kr i 2023 til 8,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • G. SVEEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 17 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (22,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (50,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (56,5 mill. kr).
  • Finansinntektene i G. SVEEN HOLDING AS steg fra 883 139 kr i 2023 til 53,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Bankinnskuddet i G. SVEEN HOLDING AS økte med 10,1 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 13,9 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
  • G. SVEEN HOLDING AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i SENSIO HOLDING AS i 2024.
  • INSYS AS delte anslagsvis ut 5,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (910 275 kr) pluss årsresultatet 2024 (7,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,2 mill. kr).
  • Finansinntektene i INSYS AS steg fra 165 kr i 2023 til 7,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i NORTH CREEK INVEST AS steg fra 0 kr i 2023 til 5,8 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.