Anslag · inntektsår 2025
Schau's Buss AS
Org.nr. 933658473 · AS · Passasjertransport utenom rutetabell · Vestby
Aksjene i Schau's Buss AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 265 992 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 37,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Schau's Buss AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 16,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,8 % av den samme verdien, så avkastningen er 20,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Schau's Buss AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 12,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1,2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 681 283 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 4,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Schau's Buss AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 12,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 14,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 13,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 600 000 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (595 965 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 42 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 421 213 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 370 452 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Schau's Buss AS?
Schau's Buss AS eies til slutt av Personlig eier A (25,5 % gjennom Schau's Holding AS → Linstin Invest AS), Personlig eier B (25,5 % gjennom Schau's Holding AS → Schau's Invest AS), Personlig eier C (12,3 % gjennom Schau's Holding AS → Linstin Invest AS), Personlig eier D (12,3 % gjennom Schau's Holding AS → Linstin Invest AS) og Personlig eier E (12,3 % gjennom Schau's Holding AS → Schau's Invest AS), og 1 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Schau's Buss AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Schau's Holding AS → Linstin Invest AS | 25,5 % | 9,5 mill. kr | 77 156 kr |
| Personlig eier B gjennom Schau's Holding AS → Schau's Invest AS | 25,5 % | 9,5 mill. kr | 77 156 kr |
| Personlig eier C gjennom Schau's Holding AS → Linstin Invest AS | 12,3 % | 4,6 mill. kr | 27 920 kr |
| Personlig eier D gjennom Schau's Holding AS → Linstin Invest AS | 12,3 % | 4,6 mill. kr | 27 920 kr |
| Personlig eier E gjennom Schau's Holding AS → Schau's Invest AS | 12,3 % | 4,6 mill. kr | 27 920 kr |
| Personlig eier F gjennom Schau's Holding AS → Schau's Invest AS | 12,3 % | 4,6 mill. kr | 27 920 kr |
- Verdigrunnlag
- 46,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 37,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 265 992 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 370 452 kr
Hendelser i eierkjeden
- SCHAU'S HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (17,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (19,2 mill. kr).
- SCHAU'S INVEST AS delte anslagsvis ut 600 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (581 250 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,2 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.