Anslag · inntektsår 2025
Axel Solutions AS
Org.nr. 933585050 · AS · Elektrisk installasjonsarbeid · Molde
Aksjene i Axel Solutions AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Axel Solutions AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −116,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,47 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Axel Solutions AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −4,2 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (2 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 25 249 kr i inntektsåret 2025.
Hvordan har det gått med Axel Solutions AS?
Fra 2024 til 2025 falt egenkapitalen med 4,2 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 3,8 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 40 619 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 892 737 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 25 249 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Axel Solutions AS?
Axel Solutions AS eies til slutt av Bernt Ove Vågsæter (13,1 % gjennom Elmo Teknikk AS → Våg AS), Børge Gjeldvik (10,9 % gjennom Axess AS → Axio AS → Støtar AS og Axess AS → Axess Mipco AS → Axess Co-Invest AS → Axio AS → Støtar AS), Gunnar Gjeldvik (7,6 % gjennom Axess AS → Axio AS → Topp 1 AS og Axess AS → Axess Mipco AS → Axess Co-Invest AS → Axio AS → Topp 1 AS), Svein Joar Øien (7,3 % gjennom Elmo Teknikk AS → Nimbus AS) og Per Olav Myrstad (6,2 % gjennom 2MBM AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Axel Solutions AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bernt Ove Vågsæter gjennom Elmo Teknikk AS → Våg AS. Eier også aksjer i Bovi AS (100 %), Salmon Evolution ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 13,1 % | 561 319 kr | 0 kr |
| Børge Gjeldvik gjennom Axess AS → Axio AS → Støtar AS; Axess AS → Axess Mipco AS → Axess Co-Invest AS → Axio AS → Støtar AS | 10,9 % | 466 931 kr | 0 kr |
| Gunnar Gjeldvik gjennom Axess AS → Axio AS → Topp 1 AS; Axess AS → Axess Mipco AS → Axess Co-Invest AS → Axio AS → Topp 1 AS. Eier også aksjer i Team Lys 1 AS (100 %), Rogaland Sparebank (under 0,01 %), Sparebank 1 Helgeland (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 7,6 % | 323 990 kr | 0 kr |
| Svein Joar Øien gjennom Elmo Teknikk AS → Nimbus AS. Eier også aksjer i Cumulus AS (100 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 7,3 % | 312 468 kr | 0 kr |
| Per Olav Myrstad gjennom 2MBM AS | 6,2 % | 267 091 kr | 0 kr |
| Alexander Øien gjennom Elmo Teknikk AS → Nimbus AS. Eier også aksjer i Elfa AS (100 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) | 4,8 % | 207 688 kr | 0 kr |
| Cecilie Øien gjennom Elmo Teknikk AS → Nimbus AS | 4,8 % | 207 688 kr | 0 kr |
| Roger Øien gjennom Elmo Teknikk AS → Nimbus AS | 4,8 % | 207 688 kr | 0 kr |
| Gustav Magnar Witzøe gjennom Axess AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS; Axess AS → Axess Mipco AS → Axess Co-Invest AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS. Eier også aksjer i Fjord Marin Holding AS (97 %) | 3,5 % | 151 607 kr | 0 kr |
| Stine Mordal Vågsæter gjennom Elmo Teknikk AS → Våg AS → Enits AS | 2,9 % | 124 738 kr | 0 kr |
| Petter Mordal Vågsæter gjennom Elmo Teknikk AS → Våg AS → Eyar AS. Eier også aksjer i Snusbonden AS (0,03 %), Odfjell SE (under 0,01 %) | 2,9 % | 124 738 kr | 0 kr |
| Martin Mordal Vågsæter gjennom Elmo Teknikk AS → Våg AS → Mmvinvest AS | 2,9 % | 124 738 kr | 0 kr |
| Jostein Tverdal gjennom Axess AS → Axio AS → Jæger Holding AS; Axess AS → Axess Mipco AS → Jæger Holding AS. Eier også aksjer i Axactor ASA (under 0,01 %), Green Minerals AS (under 0,01 %), B2 Impact ASA (under 0,01 %), Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 1,8 % | 75 886 kr | 0 kr |
| Bjørn Margido Wiggen gjennom Axess AS → Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS. Eier også aksjer i DNB Private Equity i AS (1,25 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) og 10 andre | 1,4 % | 60 696 kr | 0 kr |
| Ingvar Gjeldvik gjennom Axess AS → Axio AS. Eier også aksjer i Sparebanken Møre (under 0,01 %), Hexagon Composites ASA (under 0,01 %), Hexagon Purus ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) | 1,3 % | 56 272 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 5,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 25 249 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i AXEL SOLUTIONS AS økte med 2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i AXEL SOLUTIONS AS økte fra 500 til 6 000 i 2025, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- AXESS ASSET INTEGRITY AS gikk fra 56 % til 0 % av aksjene i AXEL SOLUTIONS AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- JOAR INDERGÅRD gikk fra 8 % til 0 % av aksjene i AXEL SOLUTIONS AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ELMO TEKNIKK AS delte anslagsvis ut 2,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,8 mill. kr).
- NIMBUS AS delte anslagsvis ut 2,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (38,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (40,2 mill. kr).
- VÅG AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (34,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (34,6 mill. kr).
- Finansinntektene i 2MBM AS steg fra 6,1 mill. kr i 2024 til 22,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- 2MBM AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i FSV GROUP AS i 2025.
- AXESS MIPCO AS delte anslagsvis ut 4,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,9 mill. kr).
- AXESS MIPCO AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- NIMBUS AS delte anslagsvis ut 2,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (34,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (6,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38,7 mill. kr).
- VÅG AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (31,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (34,3 mill. kr).
- Finansinntektene i 2MBM AS steg fra 173 377 kr i 2023 til 6,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- 2MBM AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i FSV MANAGEMENT AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i AXESS MIPCO AS falt med 5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.