Anslag · inntektsår 2025
Høgvollen Holding AS
Org.nr. 933457508 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Ålesund
Aksjene i Høgvollen Holding AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 179 474 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 47,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Høgvollen Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,82 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Høgvollen Holding AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 ble 295 897 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 487 037 kr i inntektsåret 2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 111 967 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Høgvollen Holding AS?
Fra 2024 til 2025 økte egenkapitalen med 295 897 kr. Bankinnskuddene falt med 6 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 783 522 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 48 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 487 440 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 487 037 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Høgvollen Holding AS?
Høgvollen Holding AS eies til slutt av Arild Brede Magnussen (27,7 % gjennom A.M. Holding AS), Berit Kristin Westad (6,2 % gjennom Enigma Invest AS), Halvar Sunde (6,1 % gjennom Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Hsi Holding AS og Åsen & Øvrelid Nordvest AS → Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Hsi Holding AS), Leif Arne Åsen (6,1 % gjennom Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Laå Holding AS og Åsen & Øvrelid Nordvest AS → Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Laå Holding AS) og Ingvild Vartdal (4,9 % gjennom Vartdal Holding AS → Andhav Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Høgvollen Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Arild Brede Magnussen gjennom A.M. Holding AS. Eier også aksjer i Energi Control AS (100 %), Norway Offshore Racing Team AS (50 %), Ancka Invest AS (0,2 %) | 27,7 % | 13,2 mill. kr | 114 653 kr |
| Berit Kristin Westad gjennom Enigma Invest AS | 6,2 % | 2,9 mill. kr | 11 789 kr |
| Halvar Sunde gjennom Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Hsi Holding AS; Åsen & Øvrelid Nordvest AS → Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Hsi Holding AS. Eier også aksjer i Abg Sundal Collier Holding ASA (under 0,01 %), Voim ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) | 6,1 % | 2,9 mill. kr | 11 441 kr |
| Leif Arne Åsen gjennom Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Laå Holding AS; Åsen & Øvrelid Nordvest AS → Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Laå Holding AS. Eier også aksjer i Jølster Skisenter AS (0,07 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 6,1 % | 2,9 mill. kr | 11 441 kr |
| Ingvild Vartdal gjennom Vartdal Holding AS → Andhav Invest AS. Eier også aksjer i Havand Invest AS (100 %), Telenor ASA (under 0,01 %) | 4,9 % | 2,3 mill. kr | 5 667 kr |
| Jan Endre Vartdal gjennom Vartdal Holding AS → Future Invest AS. Eier også aksjer i Sportjet AS (100 %), Sustainability Invest AS (100 %), Ulstein Group ASA (under 0,01 %) | 4,9 % | 2,3 mill. kr | 5 667 kr |
| Sindre Vartdal gjennom Vartdal Holding AS → Odinja Invest AS. Eier også aksjer i Vision Invest AS (100 %), Kraft Bank ASA (0,16 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %) | 4,9 % | 2,3 mill. kr | 5 667 kr |
| Magnus Hustad Kleven gjennom Robust Gruppen AS → Jamak AS → Magnus Kleven Holding AS. Eier også aksjer i Norconsult ASA (0,01 %), Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 4,6 % | 2,2 mill. kr | 4 383 kr |
| Maren Kristine Kleven Fox gjennom Robust Gruppen AS → Jamak AS → Maren Holding AS. Eier også aksjer i Maok AS (50 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 4,6 % | 2,2 mill. kr | 4 383 kr |
| Morten Hustad Kleven gjennom Robust Gruppen AS → Jamak AS → Topptur Holding AS | 4,6 % | 2,2 mill. kr | 4 383 kr |
| Steinar Kili gjennom Kili Invest AS. Eier også aksjer i Hofseth Biocare ASA (under 0,01 %), Salmon Evolution ASA (under 0,01 %), Havila Shipping ASA (under 0,01 %) | 3,1 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Helge Øvrelid gjennom Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Øvrelid Holding AS; Åsen & Øvrelid Nordvest AS → Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Øvrelid Holding AS | 3 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Finn Ove Øen gjennom Åsen & Øvrelid AS → Ø1 Holding AS; Åsen & Øvrelid Nordvest AS → Åsen & Øvrelid AS → Ø1 Holding AS. Eier også aksjer i Panoro Energy ASA (0,01 %) | 2,7 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Jan Magnus Kleven gjennom Robust Gruppen AS → Jamak AS | 1,6 % | 752 370 kr | 0 kr |
| Emilie Sunde gjennom Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Ssi Holding AS; Åsen & Øvrelid Nordvest AS → Åsen & Øvrelid AS → Åsen & Øvrelid Holding AS → Ssi Holding AS. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 726 025 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 59,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 47,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 487 037 kr
Hendelser i eierkjeden
- ROBUST 1 AS gikk fra 15,4 % til 0 % av aksjene i HØGVOLLEN HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- A.M. HOLDING AS gikk fra 45 % til 33,3 % av aksjene i RSG HOLDING AS i 2025.
- A.M. HOLDING AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i BUSMA AS i 2025.
- VARTDAL HOLDING AS delte anslagsvis ut 48 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (130,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (69,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (152 mill. kr).
- VARTDAL HOLDING AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i CREATEVIEW AS i 2025.
- A.M. HOLDING AS delte anslagsvis ut 47 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (240,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (501,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (694,2 mill. kr).
- Finansinntektene i A.M. HOLDING AS steg fra 22,9 mill. kr i 2023 til 597,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- A.M. HOLDING AS gikk fra 42,9 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA GRUPPEN AS i 2024.
- A.M. HOLDING AS gikk fra 1,8 % til 0 % av aksjene i DILLER AS i 2024.
- VARTDAL HOLDING AS delte anslagsvis ut 55 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (153,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (31,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (130,8 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VARTDAL HOLDING AS økte med 106,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ÅSEN & ØVRELID NORDVEST AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (17,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (17,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ENIGMA INVEST AS økte med 4,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eierandel i: Moa Hageby AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.