Anslag · inntektsår 2025
Silva Bolig AS
Org.nr. 933338355 · AS · Oppføring av bygninger · Hamar
Aksjene i Silva Bolig AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 11 722 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Silva Bolig AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 ble 40 483 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 63 624 kr i inntektsåret 2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 15 319 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Silva Bolig AS?
Fra 2024 til 2025 økte egenkapitalen med 40 483 kr. Bankinnskuddene økte med 3,9 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 102 355 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 11,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 95 664 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 63 624 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Silva Bolig AS?
Silva Bolig AS eies til slutt av Personlig eier A (36,1 % gjennom Wedvik Invest AS), Personlig eier B (14,4 % gjennom Ppa Silva Invest AS → A.M. Holding AS), Personlig eier C (14,4 % gjennom Ppa Silva Invest AS → Tyren Holding AS), Personlig eier D (14 % gjennom Castellum Holding AS) og Personlig eier E (14 % gjennom Castrum Holding AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Silva Bolig AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Wedvik Invest AS | 36,1 % | 2,9 mill. kr | 11 722 kr |
| Personlig eier B gjennom Ppa Silva Invest AS → A.M. Holding AS | 14,4 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Ppa Silva Invest AS → Tyren Holding AS | 14,4 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Castellum Holding AS | 14 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Castrum Holding AS | 14 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Ppa Silva Invest AS → Vus Invest AS | 4,3 % | 349 913 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Ppa Silva Invest AS → Vus Invest AS | 0,7 % | 58 319 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Ppa Silva Invest AS → Vus Invest AS | 0,7 % | 58 319 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 10,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 8,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 11 722 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 63 624 kr
Hendelser i eierkjeden
- A.M. HOLDING AS gikk fra 45 % til 33,3 % av aksjene i RSG HOLDING AS i 2025.
- A.M. HOLDING AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i BUSMA AS i 2025.
- TYREN HOLDING AS delte anslagsvis ut 7,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (133,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (30 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (156 mill. kr).
- A.M. HOLDING AS delte anslagsvis ut 47 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (240,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (501,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (694,2 mill. kr).
- Finansinntektene i A.M. HOLDING AS steg fra 22,9 mill. kr i 2023 til 597,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- A.M. HOLDING AS gikk fra 42,9 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA GRUPPEN AS i 2024.
- A.M. HOLDING AS gikk fra 1,8 % til 0 % av aksjene i DILLER AS i 2024.
- TYREN HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 20 % av aksjene i NOBEL INNLANDET HOLDING AS i 2024.
- TYREN HOLDING AS gikk fra 1,8 % til 0 % av aksjene i DILLER AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Hamar Utvikling 2 AS
- Eierandel i: Silva Bolig Prosjekt AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.