Anslag · inntektsår 2025
Majorstuhuset AS
Org.nr. 933027228 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Oslo
Aksjene i Majorstuhuset AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 1,9 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 205,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Majorstuhuset AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 3,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 3,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Majorstuhuset AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 ble 8,5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,2 mill. kr i inntektsåret 2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 3,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Majorstuhuset AS?
Fra 2024 til 2025 falt egenkapitalen med 727 368 kr. Bankinnskuddene økte med 3,3 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 3,6 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 204,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Majorstuhuset AS?
Majorstuhuset AS eies til slutt av Per Wilhelm Johnsen (23,9 % gjennom AS Vi-Will), Bente Nora (18,5 %), Karl Macken Johnsen (12 %), Marianne Johnsen Pedersen (10,9 %) og Personlig eier A (9,2 % gjennom Hanni Invest AS), og 7 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Majorstuhuset AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Per Wilhelm Johnsen gjennom AS Vi-Will | 23,9 % | 49 mill. kr | 501 210 kr |
| Bente Nora | 18,5 % | 38 mill. kr | 380 051 kr |
| Karl Macken Johnsen | 12 % | 24,7 mill. kr | 233 261 kr |
| Marianne Johnsen Pedersen | 10,9 % | 22,3 mill. kr | 206 839 kr |
| Personlig eier A gjennom Hanni Invest AS | 9,2 % | 18,9 mill. kr | 171 354 kr |
| Personlig eier B | 9,1 % | 18,6 mill. kr | 168 613 kr |
| Personlig eier C | 4,8 % | 9,9 mill. kr | 81 450 kr |
| Personlig eier D | 4,5 % | 9,2 mill. kr | 74 777 kr |
| Personlig eier E | 3,3 % | 6,7 mill. kr | 49 123 kr |
| Personlig eier F | 3,3 % | 6,7 mill. kr | 49 123 kr |
| Personlig eier G | 0,3 % | 633 865 kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 0,3 % | 633 865 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 256,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 205,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 1,9 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- AS VI-WILL delte anslagsvis ut 4,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (29,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (28,7 mill. kr).
- HANNI INVEST AS delte anslagsvis ut 584 100 kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (6,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,7 mill. kr).
- AS VI-WILL delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (20,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (29,2 mill. kr).
- HANNI INVEST AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,1 mill. kr).
- Finansinntektene i HANNI INVEST AS steg fra 1,3 mill. kr i 2023 til 4,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Kirkeveien 61 AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.