Anslag · inntektsår 2025
Eye Innovation Holding AS
Org.nr. 932994135 · AS
Aksjene i Eye Innovation Holding AS gir de 23 personlige eierne anslagsvis 111 762 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 20,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Eye Innovation Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −1,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,73 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Eye Innovation Holding AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 3,3 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (3,7 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 183 602 kr i inntektsåret 2025.
Hvordan har det gått med Eye Innovation Holding AS?
Fra 2024 til 2025 økte egenkapitalen med 3,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 3,5 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 295 370 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 42,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 431 736 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 183 602 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Eye Innovation Holding AS?
Eye Innovation Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (36,8 % gjennom Ræder Invest AS), Personlig eier B (34,4 % gjennom Forskning og Innovasjon Invest AS), Personlig eier C (10,5 % gjennom Cornea Invest AS), Personlig eier D (5,8 % gjennom Øyehelse Invest AS → Kamøy Holdings AS) og Personlig eier E (2,5 % gjennom Øyehelse Invest AS → BJ Holdings AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Eye Innovation Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Ræder Invest AS | 36,8 % | 7,4 mill. kr | 56 492 kr |
| Personlig eier B gjennom Forskning og Innovasjon Invest AS | 34,4 % | 6,9 mill. kr | 51 677 kr |
| Personlig eier C gjennom Cornea Invest AS | 10,5 % | 2,1 mill. kr | 3 593 kr |
| Personlig eier D gjennom Øyehelse Invest AS → Kamøy Holdings AS | 5,8 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Øyehelse Invest AS → BJ Holdings AS | 2,5 % | 503 549 kr | 0 kr |
| Personlig eier F | 2,1 % | 423 869 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Harmonium Invest AS | 1 % | 199 219 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Klinikk Øyeblikk AS | 1 % | 199 219 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Animata Holding AS | 0,9 % | 186 503 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Starfruit Holding AS | 0,9 % | 186 503 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Øyehelse Invest AS; Øyehelse Invest AS → Optikus Holding AS | 0,6 % | 117 495 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom A.H.Syversen AS | 0,5 % | 100 033 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 0,2 % | 42 387 kr | 0 kr |
| Personlig eier N | 0,2 % | 42 387 kr | 0 kr |
| Personlig eier O | 0,2 % | 42 387 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 25,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 20,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 111 762 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 183 602 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i EYE INNOVATION HOLDING AS økte med 3,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i EYE INNOVATION HOLDING AS økte fra 23 442 til 23 734 i 2025, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Finansinntektene i FORSKNING OG INNOVASJON INVEST AS steg fra 107 kr i 2023 til 7,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eierandel i: Øyehelseklinikken AS
- Eierandel i: Øyehelse Eiendom AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.