Anslag · inntektsår 2025
Beitstad Hønseri AS
Org.nr. 932984695 · AS · Annet fjørfehold · Steinkjer
Aksjene i Beitstad Hønseri AS gir de 25 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Beitstad Hønseri AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −77,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,37 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Beitstad Hønseri AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med −1,5 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (1,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 14 996 kr i inntektsåret 2025.
Hvordan har det gått med Beitstad Hønseri AS?
Fra 2024 til 2025 falt egenkapitalen med 1,5 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 101 002 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 24 125 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1 248 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 14 996 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Beitstad Hønseri AS?
Beitstad Hønseri AS eies til slutt av Personlig eier A (32,1 % gjennom Hatlinghus Invest AS), Nortura SA (16,8 % gjennom Steinsland & Co AS → Steinsland & Co Holding AS), Personlig eier B (8,3 %), Personlig eier C (6,7 %) og Personlig eier D (6,7 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Beitstad Hønseri AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Hatlinghus Invest AS | 32,1 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Nortura SA gjennom Steinsland & Co AS → Steinsland & Co Holding AS | 16,8 % | 546 156 kr | – |
| Personlig eier B | 8,3 % | 272 046 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 6,7 % | 218 511 kr | 0 kr |
| Personlig eier D | 6,7 % | 218 511 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Steinsland & Co AS → Steinsland & Co Holding AS → Steinsland & Co Eiendom AS | 4,1 % | 134 445 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Steinsland & Co AS → Steinsland & Co Holding AS → Steinsland & Co Eiendom AS | 4,1 % | 134 445 kr | 0 kr |
| Personlig eier G | 3 % | 98 330 kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 2,2 % | 71 016 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 2,1 % | 67 192 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Lunkan Eiendom AS | 1,7 % | 54 628 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Lunkan Eiendom AS | 1,7 % | 54 628 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Grouse Invest AS | 1,7 % | 54 628 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 1,7 % | 54 628 kr | 0 kr |
| Personlig eier N | 1,7 % | 54 628 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 4,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 14 996 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i BEITSTAD HØNSERI AS økte med 1,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i BEITSTAD HØNSERI AS økte fra 4 500 til 5 967 i 2025, og 2 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- LUNKAN EIENDOM AS delte anslagsvis ut 1,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (16,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (18,3 mill. kr).
- LUNKAN EIENDOM AS delte anslagsvis ut 5,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (18,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (16,3 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Nortura SA
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.