Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Eqva Industrial Solutions Holding AS

Org.nr. 932730782 · AS

Aksjene i Eqva Industrial Solutions Holding AS gir de 90 personlige eierne anslagsvis 1,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 323,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hvem eier Eqva Industrial Solutions Holding AS?

Eqva Industrial Solutions Holding AS eies til slutt av Gudmund Øvrehus (10,5 % gjennom Eqva ASA → Ilg AS), Apollo Asset Limited (5,2 % gjennom Eqva ASA), Personlig eier A (5,2 % gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Emini Invest AS og Eqva ASA → Emini Invest AS), Personlig eier B (5,2 % gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Innidimman AS og Eqva ASA → Innidimman AS) og Personlig eier C (4,3 % gjennom Eqva ASA → Egge & Øen AS → Mce Holding AS og Eqva ASA → Mce Holding AS og Eqva ASA → MTB Eiendomsutvikling AS → MTB Capital AS → Mce Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Eqva Industrial Solutions Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Gudmund Øvrehus gjennom Eqva ASA → Ilg AS. Eier også aksjer i Endúr ASA (under 0,01 %)10,5 %34 mill. kr335 708 kr
Apollo Asset Limited gjennom Eqva ASA5,2 %16,7 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Emini Invest AS; Eqva ASA → Emini Invest AS5,2 %16,7 mill. kr149 487 kr
Personlig eier B gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Innidimman AS; Eqva ASA → Innidimman AS5,2 %16,7 mill. kr149 487 kr
Personlig eier C gjennom Eqva ASA → Egge & Øen AS → Mce Holding AS; Eqva ASA → Mce Holding AS; Eqva ASA → MTB Eiendomsutvikling AS → MTB Capital AS → Mce Holding AS4,3 %13,9 mill. kr121 364 kr
Personlig eier D gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → HSR Invest AS; Eqva ASA → HSR Invest AS4,1 %13,4 mill. kr116 070 kr
Personlig eier E gjennom Eqva ASA → Egge & Øen AS → Bjø Holding AS; Eqva ASA → MTB Eiendomsutvikling AS → MTB Capital AS → Bjø Holding AS3,7 %11,8 mill. kr100 753 kr
Personlig eier F gjennom Eqva ASA → Sandhei Holding AS3,5 %11,2 mill. kr93 929 kr
Personlig eier G gjennom Eqva ASA → Nordic Corporate Bank ASA → Pastis AS3,4 %11,1 mill. kr93 295 kr
Canica Holding AG gjennom Eqva ASA → Nordic Corporate Bank ASA → Canica Invest AS → Canica AS → Tvist 3 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)3,3 %10,5 mill. kr–
Personlig eier H gjennom Eqva ASA → Nordic Corporate Bank ASA → Kistefos AS → AS Holding2,8 %9 mill. kr72 463 kr
Personlig eier I gjennom Eqva ASA → Nordic Corporate Bank ASA → Knut Axel Ugland Holding AS → Knut Axel Ugland Invest AS1,7 %5,6 mill. kr38 625 kr
Personlig eier J gjennom Eqva ASA → Havila Holding AS → Pison AS; Eqva ASA → Pison AS1,7 %5,6 mill. kr38 096 kr
Personlig eier K gjennom Eqva ASA1,7 %5,4 mill. kr36 896 kr
Personlig eier L gjennom Eqva ASA → Celia Holding AS1,5 %4,7 mill. kr29 791 kr
Verdigrunnlag
404 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
323,2 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
1,5 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
3,5 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i EQVA ASA økte med 39,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • EGGE & ØEN AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i MOSS KONTORINVEST AS i 2025.
  • NYTT FORETAK AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EQVA INDUSTRIAL SOLUTIONS HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • EQVA ASA delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (80 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−28,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (37,7 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i EQVA ASA økte med 16,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i HAVILA HOLDING AS steg fra 116,4 mill. kr i 2023 til 3,7 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i ILG AS steg fra 2 mill. kr i 2023 til 17,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Finansinntektene i EGGE & ØEN AS steg fra 2,7 mill. kr i 2023 til 10,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i CANICA INVEST AS økte med 473,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i CANICA INVEST AS steg fra 5 mill. kr i 2023 til 79,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.