Anslag · inntektsår 2025
Energima Topco AS
Org.nr. 932728079 · AS · Ventilasjonsarbeid · Bærum
Aksjene i Energima Topco AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 1,8 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 711,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Energima Topco AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −15,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Energima Topco AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (138,5 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 7,8 mill. kr i inntektsåret 2025.
Hvordan har det gått med Energima Topco AS?
Fra 2024 til 2025 økte egenkapitalen med 8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 60,5 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 330,1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 12,5 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 717,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 7,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 7,8 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Energima Topco AS?
Energima Topco AS eies til slutt av Procuritas Vii Investment AB (60,7 %), State Of Wisconsin Investment Board (11 %), Henrik Brede Magnussen (10,6 % gjennom HM Holdning AS og Energiflex AS → HM Holdning AS), Arild Brede Magnussen (10,3 % gjennom A.M. Holding AS og Energiflex AS → A.M. Holding AS og Energi Control AS) og Per Henrik Skjolden (1 % gjennom Pemo Eiendom AS → Tyren Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Energima Topco AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Procuritas Vii Investment AB (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 60,7 % | 431,5 mill. kr | – |
| State Of Wisconsin Investment Board (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 11 % | 78,6 mill. kr | – |
| Henrik Brede Magnussen gjennom HM Holdning AS; Energiflex AS → HM Holdning AS. Eier også aksjer i Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Akastor ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %) | 10,6 % | 75,6 mill. kr | 793 021 kr |
| Arild Brede Magnussen gjennom A.M. Holding AS; Energiflex AS → A.M. Holding AS; Energi Control AS. Eier også aksjer i Norway Offshore Racing Team AS (50 %), Ancka Invest AS (0,2 %) | 10,3 % | 73,2 mill. kr | 767 035 kr |
| Per Henrik Skjolden gjennom Pemo Eiendom AS → Tyren Holding AS. Eier også aksjer i Nykode Therapeutics ASA (0,01 %) | 1 % | 7,2 mill. kr | 54 632 kr |
| Stefan Willassen gjennom Willassen Invest AS. Eier også aksjer i On Food Norway AS (0,4 %) | 0,8 % | 5,4 mill. kr | 36 778 kr |
| Elin Mørk Bjerke gjennom Bjerke Gruppen AS → Elin Invest AS. Eier også aksjer i Europris ASA (under 0,01 %), Veidekke ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) | 0,7 % | 5,2 mill. kr | 34 863 kr |
| Henning Bjerke gjennom Bjerke Gruppen AS → Henning Invest AS | 0,7 % | 5,2 mill. kr | 34 863 kr |
| Fredrik Kristiansen gjennom FKR Holding AS | 0,5 % | 3,8 mill. kr | 20 405 kr |
| Øystein Frafjord gjennom Charmilla Invest AS | 0,3 % | 2,2 mill. kr | 4 769 kr |
| Gitte Therese Trovik gjennom HR-Ledelse AS | 0,3 % | 2 mill. kr | 2 403 kr |
| Tom Johansen gjennom HR-Ledelse AS | 0,3 % | 2 mill. kr | 2 403 kr |
| Ninni Jahren gjennom N. J. Holding AS. Eier også aksjer i Ancka Invest AS (0,2 %) | 0,2 % | 1,8 mill. kr | 74 kr |
| Andreas Erdal Borgen gjennom Aeb Holding & Co AS. Eier også aksjer i Zelluna ASA (0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) | 0,2 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Audun Sylten gjennom Flutter INC AS. Eier også aksjer i Bjerke Rør AS (6 %) | 0,2 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 889,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 711,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 7,8 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i ENERGIMA TOPCO AS økte med 139,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i ENERGIMA TOPCO AS økte fra 121 776 362 til 134 072 180 i 2025, og 16 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- BJERKE GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 113 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (144,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (33,9 mill. kr).
- BJERKE GRUPPEN AS gikk fra 78,8 % til 0 % av aksjene i BJERKE VENTILASJON AS i 2025.
- PEMO EIENDOM AS delte anslagsvis ut 22,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (44,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (37,3 mill. kr).
- TYREN HOLDING AS delte anslagsvis ut 7,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (133,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (30 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (156 mill. kr).
- ELIN INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (56,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (60,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ELIN INVEST AS økte med 1,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i ELIN INVEST AS steg fra 2,6 mill. kr i 2024 til 56,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HENNING INVEST AS delte anslagsvis ut 6,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (56,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (55 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HENNING INVEST AS økte med 1,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i HENNING INVEST AS steg fra 2,6 mill. kr i 2024 til 56,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Antall aksjer i ENERGIMA TOPCO AS økte fra 3 000 til 121 776 362 i 2024, og 33 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- NYTT FORETAK AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA TOPCO AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BJERKE GRUPPEN AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−92 032 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i BJERKE GRUPPEN AS falt med 8,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- PEMO EIENDOM AS delte anslagsvis ut 66 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (101,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (44,7 mill. kr).
- Finansinntektene i PEMO EIENDOM AS steg fra 4 mill. kr i 2023 til 98,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PEMO EIENDOM AS gikk fra 15,1 % til 0 % av aksjene i MAGNUSSEN INVEST AS i 2024.
- TYREN HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 20 % av aksjene i NOBEL INNLANDET HOLDING AS i 2024.
- TYREN HOLDING AS gikk fra 1,8 % til 0 % av aksjene i DILLER AS i 2024.
- Bankinnskuddet i WILLASSEN INVEST AS økte med 33,8 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 21,3 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- WILLASSEN INVEST AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i ENERGIMA GRUPPEN AS i 2024.
- Finansinntektene i ELIN INVEST AS steg fra 501 933 kr i 2023 til 2,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i HENNING INVEST AS steg fra 501 933 kr i 2023 til 2,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.