Anslag · inntektsår 2025
Pallas VLCC AS
Org.nr. 932454645 · AS · Utenriks sjøfart med gods · Oslo
Aksjene i Pallas VLCC AS gir de 28 personlige eierne anslagsvis 360 263 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 197,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Pallas VLCC AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 35,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 41,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Pallas VLCC AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 389,7 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (260,7 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Pallas VLCC AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 389,7 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 29,8 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 493,9 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 3,4 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 311,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 2,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Pallas VLCC AS?
Pallas VLCC AS eies til slutt av Energifonden Sverige AB (50,2 % gjennom Pallas Tankers AS), Geir Egil Roksvåg (11 % gjennom Pallas Tankers AS → Gemto Holding AS), Himberg Holding (cyprus) LTD (10 % gjennom Pallas Tankers AS), Undine Holdings LTD (4 % gjennom Pallas Tankers AS) og Personlig eier A (3,7 % gjennom Pallas Tankers AS → Mostank AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS og Pallas Tankers AS → Mostank AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Pallas VLCC AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Energifonden Sverige AB gjennom Pallas Tankers AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 50,2 % | 99,2 mill. kr | – |
| Geir Egil Roksvåg gjennom Pallas Tankers AS → Gemto Holding AS | 11 % | 21,7 mill. kr | 200 905 kr |
| Himberg Holding (cyprus) LTD gjennom Pallas Tankers AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 10 % | 19,8 mill. kr | – |
| Undine Holdings LTD gjennom Pallas Tankers AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 4 % | 7,9 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Pallas Tankers AS → Mostank AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS; Pallas Tankers AS → Mostank AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS | 3,7 % | 7,3 mill. kr | 55 400 kr |
| Personlig eier B gjennom Pallas Tankers AS → Mostank AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS | 2,7 % | 5,3 mill. kr | 34 983 kr |
| Personlig eier C gjennom Pallas Tankers AS → Mostank AS → Mosvolds Rederi AS → Glastad AS → Cap Neus AS | 2,7 % | 5,3 mill. kr | 34 983 kr |
| Campbell Maritime Investments Limit gjennom Pallas Tankers AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2 % | 4 mill. kr | – |
| Personlig eier D gjennom Pallas Tankers AS → Storteigen AS | 2 % | 4 mill. kr | 21 938 kr |
| Personlig eier E gjennom Pallas Tankers AS → Bej Invest AS | 1,5 % | 3 mill. kr | 12 054 kr |
| Invima AB gjennom Pallas Tankers AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,5 % | 3 mill. kr | – |
| Personlig eier F gjennom Pallas Tankers AS → AS Jaco | 0,5 % | 988 452 kr | 0 kr |
| Bradley Cairns Aps gjennom Pallas Tankers AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,5 % | 988 452 kr | – |
| Personlig eier G gjennom Pallas Tankers AS → Ny Eigedom AS | 0,5 % | 988 452 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Pallas Tankers AS → Pjakken AS | 0,5 % | 988 452 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 247,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 197,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 360 263 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,1 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i GEMTO HOLDING AS steg fra 10 mill. kr i 2024 til 227,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOSTANK AS delte anslagsvis ut 1,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−8,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (86 826 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−9,6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOSTANK AS økte med 833 680 kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- MOSVOLDS REDERI AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i VIRIDIS BULK CARRIERS AS i 2025.
- MOSVOLDS REDERI AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i IKM SHIPPING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i PALLAS VLCC AS økte med 260,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- NYTT FORETAK AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PALLAS VLCC AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i PALLAS TANKERS AS økte med 278,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- GEMTO HOLDING AS delte anslagsvis ut 14 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (14,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (9,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (10,2 mill. kr).
- Finansinntektene i GEMTO HOLDING AS steg fra 12 kr i 2023 til 10 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MOSTANK AS delte anslagsvis ut 5,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−1,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−1,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−8,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MOSTANK AS økte med 7,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i GLASTAD AS steg fra 53,3 mill. kr i 2023 til 240,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i CAP NEUS AS økte med 10,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.