Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Stay Properties AS

Org.nr. 932439697 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Bergen

Aksjene i Stay Properties AS gir de 20 personlige eierne anslagsvis 9 584 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Stay Properties AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −11,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,52 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Stay Properties AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 448 523 kr, mest med nye penger fra eierne (1,8 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 57 375 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Stay Properties AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 448 523 kr. Bankinnskuddene økte med 154 035 kr og den langsiktige gjelden økte med 6,7 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 51 197 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 27 139 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 31 824 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Stay Properties AS?

Stay Properties AS eies til slutt av Personlig eier A (55 % gjennom Stay Holding AS → Madland Invest AS), Personlig eier B (14,6 % gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Soneta AS → C. Nesttun Invest AS og Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → C. Nesttun Invest AS), Personlig eier C (12,6 % gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → M2 Real Estate Holding AS → M2 Property AS → M2 Holding AS og Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → M2 Real Estate Holding AS → M2 Property AS → M2 Holding AS), Personlig eier D (2,8 % gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mahega AS) og Personlig eier E (2,1 % gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mahega AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Stay Properties AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Stay Holding AS → Madland Invest AS55 %2,7 mill. kr9 584 kr
Personlig eier B gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Soneta AS → C. Nesttun Invest AS; Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → C. Nesttun Invest AS14,6 %720 408 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → M2 Real Estate Holding AS → M2 Property AS → M2 Holding AS; Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → M2 Real Estate Holding AS → M2 Property AS → M2 Holding AS12,6 %620 413 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mahega AS2,8 %136 545 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mahega AS2,1 %102 409 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mahega AS2,1 %102 409 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Soneta AS → Taklo Holding AS1,3 %63 665 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → M2 Real Estate Holding AS → Saele Invest & Consulting AS; Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → M2 Real Estate Holding AS → Saele Invest & Consulting AS; Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Saele Invest & Consulting AS1,3 %62 221 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → M2 Real Estate Holding AS → Saele Invest & Consulting AS; Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → M2 Real Estate Holding AS → Saele Invest & Consulting AS; Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Saele Invest & Consulting AS1,3 %62 221 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Soneta AS → Rett Vest Invest AS1,1 %56 581 kr0 kr
Cashflow Holding Aps gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,7 %36 448 kr–
Personlig eier K gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Sparkling Rock AS0,6 %29 764 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Sparkling Rock AS0,6 %29 764 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Sparkling Rock AS0,6 %29 764 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Stay Holding AS → Bergensgruppen Utvikling AS → Bergensgruppen AS → Sparkling Rock AS0,6 %29 764 kr0 kr
Verdigrunnlag
6,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
4,9 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
9 584 kr
Formuesskatt om én person eide alt
31 824 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Finansinntektene i STAY HOLDING AS steg fra 229 964 kr i 2024 til 2,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • STAY HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VESTRE MURALLMENNINGEN 16 OG 18 AS i 2025.
  • BERGENSGRUPPEN UTVIKLING AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i NATIVA EIENDOM AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i BERGENSGRUPPEN AS økte med 385,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • BERGENSGRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SKIPPERHUSET AS i 2025.
  • Finansinntektene i SONETA AS steg fra 6,8 mill. kr i 2024 til 96,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SONETA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i BERGENSGRUPPEN NÆRING AS i 2025.
  • SONETA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i BERGENSGRUPPEN INVEST AS i 2025.
  • SONETA AS gikk fra 49,5 % til 0 % av aksjene i BERGENSGRUPPEN EIENDOM AS i 2025.
  • SONETA AS gikk fra 35,1 % til 0 % av aksjene i MINE EIENDOMMER AS i 2025.
  • SONETA AS gikk fra 35 % til 0 % av aksjene i MINE UTVIKLING AS i 2025.
  • MAHEGA AS delte anslagsvis ut 27,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (401,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (23,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (397,2 mill. kr).
  • MAHEGA AS gikk fra 17 % til 0 % av aksjene i MINE UTVIKLING AS i 2025.
  • MAHEGA AS gikk fra 16,9 % til 0 % av aksjene i MINE EIENDOMMER AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i STAY PROPERTIES AS økte med 1,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i STAY PROPERTIES AS økte fra 2 500 til 265 000 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • Innskutt egenkapital i STAY HOLDING AS økte med 3,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.