Anslag · inntektsår 2025
Iniva Gruppen AS
Org.nr. 932435861 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Oslo
Aksjene i Iniva Gruppen AS gir de 151 personlige eierne anslagsvis 605 868 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 232,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Iniva Gruppen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 16,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 18,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Iniva Gruppen AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 159,5 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (112,7 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2,5 mill. kr i inntektsåret 2025.
Hvordan har det gått med Iniva Gruppen AS?
Fra 2024 til 2025 økte egenkapitalen med 159,5 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 30,6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 53,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 270 369 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (4 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 359,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,9 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 2,5 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Iniva Gruppen AS?
Iniva Gruppen AS eies til slutt av Personlig eier A (5,5 % gjennom Iniva Holding AS → Farstein Invest AS), Personlig eier B (2,7 % gjennom Iniva Holding AS → Cema Invest AS), Personlig eier C (2,7 % gjennom Iniva Holding AS → Cema Invest AS), Personlig eier D (2,7 % gjennom Iniva Holding AS → Myrsten Invest AS) og Personlig eier E (2,7 % gjennom Iniva Holding AS → Myrsten Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Iniva Gruppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Iniva Holding AS → Farstein Invest AS | 5,5 % | 12,7 mill. kr | 109 120 kr |
| Personlig eier B gjennom Iniva Holding AS → Cema Invest AS | 2,7 % | 6,3 mill. kr | 45 760 kr |
| Personlig eier C gjennom Iniva Holding AS → Cema Invest AS | 2,7 % | 6,3 mill. kr | 45 760 kr |
| Personlig eier D gjennom Iniva Holding AS → Myrsten Invest AS | 2,7 % | 6,3 mill. kr | 45 760 kr |
| Personlig eier E gjennom Iniva Holding AS → Myrsten Invest AS | 2,7 % | 6,3 mill. kr | 45 760 kr |
| Personlig eier F gjennom Iniva Holding AS → Driv Kapital Fund i AS → Songa Investments AS → Songa Invest Holding AS → Blystad Group AS → Akb Ii AS → Akb Iii AS; Iniva Holding AS → Driv Kapital Fund i AS → Songa Investments AS → Songa Invest Holding AS → Blystad Group AS → Akb AS → Akb Ii AS → Akb Iii AS; Iniva Holding AS → Driv Kapital Fund i AS → Akb AS → Akb Ii AS → Akb Iii AS | 2,7 % | 6,3 mill. kr | 45 667 kr |
| Borasco Sarl gjennom Iniva Holding AS → Driv Kapital Fund i AS → Monsun AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,7 % | 6,2 mill. kr | – |
| Personlig eier G gjennom Iniva Holding AS → Gold Star Invest AS | 1,9 % | 4,4 mill. kr | 26 475 kr |
| Personlig eier H gjennom Iniva Holding AS → Hamang Invest AS | 1,9 % | 4,4 mill. kr | 26 475 kr |
| Personlig eier I gjennom Iniva Holding AS → Knudsiansen Services AS | 1,9 % | 4,4 mill. kr | 26 475 kr |
| Personlig eier J gjennom Iniva Holding AS → Lisivena AS | 1,9 % | 4,4 mill. kr | 26 475 kr |
| Personlig eier K gjennom Iniva Holding AS → Mikkel Sjølie Invest AS | 1,9 % | 4,4 mill. kr | 26 475 kr |
| Personlig eier L gjennom Iniva Holding AS → Misund Invest AS | 1,9 % | 4,4 mill. kr | 26 475 kr |
| Personlig eier M gjennom Iniva Holding AS → Simal Invest AS | 1,9 % | 4,4 mill. kr | 26 475 kr |
| Personlig eier N gjennom Iniva Holding AS → Driv Kapital Fund i AS → Hortulan AS → Hortulan Holding AS | 1,9 % | 4,3 mill. kr | 25 889 kr |
- Verdigrunnlag
- 290,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 232,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 605 868 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,5 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i INIVA GRUPPEN AS økte med 112,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i INIVA HOLDING AS økte med 114,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- WATRIUM AS delte anslagsvis ut 694,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (537,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,1 mrd. kr).
- WATRIUM AS gikk fra 16,4 % til 0 % av aksjene i POSITRON ALTERNATIVE INVESTMENTS AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i DRIV KAPITAL FUND I AS økte med 272,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- CEMA INVEST AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (32,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (53,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (83,5 mill. kr).
- Finansinntektene i CEMA INVEST AS steg fra 5,5 mill. kr i 2023 til 53,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i FARSTEIN INVEST AS steg fra 4,5 mill. kr i 2023 til 54,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i MYRSTEN INVEST AS steg fra 4,5 mill. kr i 2023 til 53,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- WATRIUM AS gikk fra 12,7 % til 0 % av aksjene i SENSIO HOLDING AS i 2024.
- WATRIUM AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i ZELLUNA ASA i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Forse AS
- Eierandel i: Gnist Consulting AS
- Eierandel i: Soco Norge AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.