Anslag · inntektsår 2025
Gmi Rederi AS
Org.nr. 932378604 · AS · Innenriks sjøfart med gods · Ørsta
Aksjene i Gmi Rederi AS gir de 34 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Gmi Rederi AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 8,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,57 % av den samme verdien, så avkastningen er 14,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Gmi Rederi AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 106,3 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (105 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 86 592 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Gmi Rederi AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 106,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 46,2 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 106,1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 69 670 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 91 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 960 918 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 43 307 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Gmi Rederi AS?
Gmi Rederi AS eies til slutt av Personlig eier A (17,9 % gjennom Gmi Group AS → Lapas AS → Lapas Holding AS), Personlig eier B (17,8 % gjennom Gmi Group AS → Waterstone AS), Personlig eier C (15,5 % gjennom Gmi Group AS → Standal Invest AS), Personlig eier D (6,4 % gjennom Gmi Group AS → Pexmar AS → Marill AS og Gmi Group AS → Pexmar AS → Tokala AS) og Personlig eier E (4,3 % gjennom Gmi Group AS → Pexmar AS → Pexres AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gmi Rederi AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Gmi Group AS → Lapas AS → Lapas Holding AS | 17,9 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Gmi Group AS → Waterstone AS | 17,8 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Gmi Group AS → Standal Invest AS | 15,5 % | 945 287 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Gmi Group AS → Pexmar AS → Marill AS; Gmi Group AS → Pexmar AS → Tokala AS | 6,4 % | 387 579 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Gmi Group AS → Pexmar AS → Pexres AS | 4,3 % | 260 231 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Gmi Group AS → 2MBM AS | 3,8 % | 230 708 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Gmi Group AS → Pexmar AS → Tokala AS; Gmi Group AS → Pexmar AS → Alieninvest AS | 3,3 % | 203 039 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Gmi Group AS → H. Grøntvedt AS → Nidareid Invest AS | 3 % | 184 567 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Gmi Group AS → Lapas AS → Anne-Lene Langøy Holding AS | 2,9 % | 179 426 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Gmi Group AS → Lapas AS → Dosmil AS | 2,9 % | 179 426 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Gmi Group AS → Lapas AS → Gyntland AS | 2,9 % | 179 426 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Gmi Group AS → Standal Invest AS | 2,3 % | 139 035 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Gmi Group AS → Sandcos AS → Harejsånærsagt AS | 2,3 % | 139 002 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Gmi Group AS → Olav 5TH Invest AS → Gunnar Nisja AS | 1,9 % | 115 353 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Gmi Group AS → Olav 5TH Invest AS → Nisja Fish AS | 1,9 % | 115 353 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,1 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 43 307 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i GMI REDERI AS økte med 105 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- STANDAL INVEST AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i GMI REDERI AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- WATERSTONE AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i GMI REDERI AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i LAPAS AS falt med 100 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i LAPAS AS steg fra 103,7 mill. kr i 2024 til 445 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LAPAS AS gikk fra 33,5 % til 0 % av aksjene i FSV GROUP AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 16,7 % til 0 % av aksjene i BRIESE ECO FEEDER AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i NORWEGIAN PSV III AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 1,2 % til 0,2 % av aksjene i OBSERVE MEDICAL ASA i 2025.
- Finansinntektene i STANDAL INVEST AS steg fra 1,1 mill. kr i 2024 til 21,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- STANDAL INVEST AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i GMI REDERI AS i 2025.
- WATERSTONE AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i GMI REDERI AS i 2025.
- PEXMAR AS delte anslagsvis ut 100 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (39,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (183 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (122,6 mill. kr).
- Finansinntektene i PEXMAR AS steg fra 529 267 kr i 2024 til 184,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PEXMAR AS gikk fra 17,4 % til 0 % av aksjene i FSV GROUP AS i 2025.
- Antall aksjer i GMI REDERI AS økte fra 200 til 6 000 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- LAPAS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BRATTVAAG GROUP AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.