Anslag · inntektsår 2025
Mestergården AS
Org.nr. 932220288 · AS · Oppføring av bygninger · Randaberg
Aksjene i Mestergården AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Mestergården AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,09 % av den samme verdien, så avkastningen er 6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Mestergården AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 31 040 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 10 583 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 11 746 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Mestergården AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 638 960 kr. Bankinnskuddene økte med 3 546 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 3 692 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1 176 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2 295 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Mestergården AS?
Mestergården AS eies til slutt av Personlig eier A (29,5 % gjennom Terje Tunge AS → TMD Invest AS og direkte), Personlig eier B (27,2 % gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS og direkte), Personlig eier C (10 %), Personlig eier D (9,2 % gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS og direkte) og Personlig eier E (6,5 % gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS og direkte), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Mestergården AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Terje Tunge AS → TMD Invest AS; direkte | 29,5 % | 586 513 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; direkte | 27,2 % | 541 152 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 10 % | 198 953 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; direkte | 9,2 % | 183 037 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; direkte | 6,5 % | 129 319 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Terje Tunge AS → T.M.F. Holding AS; Tax Holding AS | 6,5 % | 129 319 kr | 0 kr |
| Personlig eier G | 5 % | 99 476 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Terje Tunge AS → TMD Invest AS | 3,1 % | 60 880 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Terje Tunge AS → TMD Invest AS | 3,1 % | 60 880 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 2,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2 295 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i MESTERGÅRDEN AS falt med 670 000 kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
I eierkjeden
- Eierandel i: La Manga Randaberg AS
- Eierandel i: Ttu AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.