Anslag · inntektsår 2025
Sonat Manco i AS
Org.nr. 932069210 · AS · Andre egeninvesteringsselskaper · Bergen
Aksjene i Sonat Manco i AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 21,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Sonat Manco i AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −0,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,74 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Sonat Manco i AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 2,4 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (2,4 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 381 678 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Sonat Manco i AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 32 528 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (322 823 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 21,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 198 021 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 200 667 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Sonat Manco i AS?
Sonat Manco i AS eies til slutt av Espen Kvalheim (6,6 % gjennom Ceti Invest AS), Roy Kenneth Kjellid (6,6 %), Stian Lammio Almås (6,6 %), Geir Andre Lillebø (4,9 %) og Arild Johan Takvam-Nylenna (4,6 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sonat Manco i AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Espen Kvalheim gjennom Ceti Invest AS. Eier også aksjer i Hereditas AS (98 %) | 6,6 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Roy Kenneth Kjellid. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (2,59 %) | 6,6 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Stian Lammio Almås. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (2,5 %) | 6,6 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Geir Andre Lillebø. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (1,5 %), Horde AS (0,01 %), Pci Biotech Holding ASA (under 0,01 %), Rec Silicon Holdings AS (under 0,01 %), Proximar Seafood AS (under 0,01 %) og 5 andre | 4,9 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Arild Johan Takvam-Nylenna. Eier også aksjer i Takvamconsult AS (100 %), Sco Invest AS (5 %), Youwell Invest AS (0,88 %) | 4,6 % | 1 mill. kr | 0 kr |
| Eirik Årdal gjennom Wildtech AS | 3,2 % | 699 682 kr | 0 kr |
| Thomas Eide Mellin-Olsen. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (1,04 %), ZNL Energy AS (0,04 %), Norwegian Rain AS (0,02 %), Greenstat AS (0,01 %) | 2,7 % | 576 184 kr | 0 kr |
| Arnstein Kvalvik Flemmen. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (1,02 %), Alotta AS (0,04 %) | 2,4 % | 523 176 kr | 0 kr |
| Helge Skjellevik. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (1,04 %), Rec Silicon Holdings AS (under 0,01 %) | 2,4 % | 523 176 kr | 0 kr |
| Jonas Lundeland. Eier også aksjer i Sco Invest AS (5 %), Youwell Invest AS (0,88 %) | 2,4 % | 520 638 kr | 0 kr |
| Joakim Hop. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (0,88 %), Norwegian Air Shuttle ASA (under 0,01 %) | 2,3 % | 490 327 kr | 0 kr |
| Christian Sloper gjennom Macroterran AS. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (under 0,01 %) | 2,3 % | 490 327 kr | 0 kr |
| Olav Alexander Mjelde. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (0,88 %), Equinor ASA (under 0,01 %) | 2,3 % | 490 327 kr | 0 kr |
| Olav Ketil Hugaas. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (0,88 %) | 2,3 % | 490 327 kr | 0 kr |
| Tobias Laupsa Nilsen. Eier også aksjer i Youwell Invest AS (0,88 %), Grieg Seafood ASA (under 0,01 %) | 2,3 % | 490 327 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 27,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 21,7 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 200 667 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SONAT MANCO I AS økte med 2,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i SONAT MANCO I AS økte fra 140 351 til 154 095 i 2024, og 10 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- HALLAIS INVEST AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i SONAT MANCO I AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- TOMMY ODLAND gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SONAT MANCO I AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ILYA CHERNOMORDIK gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i SONAT MANCO I AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Finansinntektene i WILDTECH AS steg fra 296 567 kr i 2023 til 1,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- WILDTECH AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i APPARAT AS i 2024.
- GURU MEDITATION VENTURES AS gikk fra 6 % til 0 % av aksjene i APPARAT AS i 2024.
- HOLDING HELDAL AS gikk fra 6 % til 0 % av aksjene i APPARAT AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: Sonat Topco AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.