Anslag · inntektsår 2025
Prosess-Styring AS
Org.nr. 931949918 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr ellers · Drammen
Aksjene i Prosess-Styring AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 13,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Prosess-Styring AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 29,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,7 % av den samme verdien, så avkastningen er 42,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Prosess-Styring AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 5,8 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 191 717 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Prosess-Styring AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 5,8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 15,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 6,9 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 36,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (189 020 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 25 531 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 117 495 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Prosess-Styring AS?
Prosess-Styring AS eies til slutt av Personlig eier A (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier B (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier C (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier D (5,5 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Cigalep AS) og Personlig eier E (4,2 % gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Prosess-Styring AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 799 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 799 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 799 129 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Cigalep AS | 5,5 % | 744 363 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS | 4,2 % | 568 186 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Hca Melbye AS → Høye Nord AS | 3,6 % | 492 982 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS | 3,6 % | 490 908 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS | 3,4 % | 460 359 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS | 3,4 % | 454 612 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Hca Melbye AS → Ekebakken Holding AS | 2,9 % | 392 370 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS | 2,2 % | 294 063 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 2,1 % | 282 342 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS; Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 2,1 % | 282 342 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS | 2 % | 267 382 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Bertel O. Steen Industri AS → Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS | 2 % | 267 382 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 16,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 13,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 117 495 kr
Hendelser i eierkjeden
- PROSESS-STYRING AS delte anslagsvis ut 13,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (16,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (5,1 mill. kr).
- FIRST MILE AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PROSESS-STYRING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BOSK INVEST AS delte anslagsvis ut 555 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (285,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (592 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (322,7 mill. kr).
- Finansinntektene i BOSK INVEST AS steg fra 101,2 mill. kr i 2024 til 624,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BOSK INVEST AS gikk fra 96,1 % til 0 % av aksjene i BOS POWER AS i 2025.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 74,5 % til 64,5 % av aksjene i PASSER MARINE AS i 2025.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 3,9 % til 0 % av aksjene i ECO STOR NEWCO AS i 2025.
- HCA MELBYE AS delte anslagsvis ut 44,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (388,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (43,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (387,2 mill. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 300 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,9 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,7 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i NEW TONIC AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,7 % til 0 % av aksjene i TIGHTS.NO AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i KID ASA i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN INDUSTRI AS økte med 62,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BERTEL O. STEEN INDUSTRI AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ING YNGVE EGE AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN INDUSTRI HOLDING AS økte med 62,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BOSK INVEST AS delte anslagsvis ut 50 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (255,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (80,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (285,7 mill. kr).
- BOSK INVEST AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i ARDOQ AS i 2024.
- BOSK INVEST AS gikk fra 2,9 % til 0 % av aksjene i HUBRO GROUP MIP AS i 2024.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 93,3 % til 91 % av aksjene i PASSER GROUP AS i 2024.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i NORCOD AS i 2024.
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 253,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i EXABEL AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.