Anslag · inntektsår 2025
Chem Tank Shipping Xi AS
Org.nr. 931747592 · AS · Utenriks sjøfart med gods · Bergen
Aksjene i Chem Tank Shipping Xi AS gir de 85 personlige eierne anslagsvis 483 092 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 129,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Chem Tank Shipping Xi AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 15 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,86 % av den samme verdien, så avkastningen er 17,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Chem Tank Shipping Xi AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 140,9 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (114,1 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,5 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Chem Tank Shipping Xi AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 140,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 21,4 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 123,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (2,2 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 123,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1,3 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 1,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Chem Tank Shipping Xi AS?
Chem Tank Shipping Xi AS eies til slutt av Personlig eier A (7 % gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Haspro AS → Hallesdatter AS), Personlig eier B (6,8 % gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Haspro AS → Meta Holding AS), Personlig eier C (6,5 % gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Wieco AS → Patronia AS og Chem Tank Invest Xi AS → Nordstjernen AS → Wieco AS → Patronia AS og Chem Tank Invest Xi AS → Patronia AS), Personlig eier D (6,2 % gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Haspro AS → Haspro Holding AS) og Personlig eier E (4,7 % gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Chem Anchor Invest Xi AS → Flu AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Chem Tank Shipping Xi AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Haspro AS → Hallesdatter AS | 7 % | 9,1 mill. kr | 73 171 kr |
| Personlig eier B gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Haspro AS → Meta Holding AS | 6,8 % | 8,8 mill. kr | 70 816 kr |
| Personlig eier C gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Wieco AS → Patronia AS; Chem Tank Invest Xi AS → Nordstjernen AS → Wieco AS → Patronia AS; Chem Tank Invest Xi AS → Patronia AS | 6,5 % | 8,4 mill. kr | 66 865 kr |
| Personlig eier D gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Haspro AS → Haspro Holding AS | 6,2 % | 8 mill. kr | 62 806 kr |
| Personlig eier E gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Chem Anchor Invest Xi AS → Flu AS | 4,7 % | 6,1 mill. kr | 42 972 kr |
| Personlig eier F gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Wieco AS; Chem Tank Invest Xi AS → Nordstjernen AS → Wieco AS | 4,5 % | 5,8 mill. kr | 40 776 kr |
| Personlig eier G gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Wieco AS; Chem Tank Invest Xi AS → Nordstjernen AS → Wieco AS | 4,5 % | 5,8 mill. kr | 40 776 kr |
| Personlig eier H gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Wieco AS; Chem Tank Invest Xi AS → Nordstjernen AS → Wieco AS | 4,5 % | 5,8 mill. kr | 40 776 kr |
| J. Lauritzen gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Premium Maritime Fund 2022 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,2 % | 2,9 mill. kr | – |
| Personlig eier I gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Chem Anchor Invest Xi AS → Harship AS | 2,1 % | 2,7 mill. kr | 9 255 kr |
| Personlig eier J gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Chem Anchor Invest Xi AS → Maranell AS | 2,1 % | 2,7 mill. kr | 9 255 kr |
| Personlig eier K gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Lapas AS → Lapas Holding AS | 2 % | 2,6 mill. kr | 8 489 kr |
| Personlig eier L gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Chem Anchor Invest Xi AS → Lønne Invest AS → Lønnegruppen AS → Maple Invest AS | 1,7 % | 2,2 mill. kr | 4 734 kr |
| Personlig eier M gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Acadia Holding AS | 1,7 % | 2,2 mill. kr | 4 206 kr |
| Personlig eier N gjennom Chem Tank Invest Xi AS → Acadia Holding AS | 1,7 % | 2,2 mill. kr | 3 946 kr |
- Verdigrunnlag
- 162,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 129,8 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 483 092 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 1,4 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i CHEM TANK SHIPPING XI AS falt med 16,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i CHEM TANK INVEST XI AS falt med 16,3 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS falt med 286,3 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HALLESDATTER AS delte anslagsvis ut 13,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (75,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−63,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−1,7 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i HALLESDATTER AS falt med 4,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- META HOLDING AS delte anslagsvis ut 17,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (68,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (59,6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i CHEM TANK SHIPPING XI AS økte med 130,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i CHEM TANK INVEST XI AS steg fra 281 531 kr i 2023 til 13,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i CHEM ANCHOR INVEST XI AS falt med 3,4 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i CHEM ANCHOR INVEST XI AS steg fra 17 526 kr i 2023 til 3,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Innskutt egenkapital i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS økte med 280,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i PREMIUM MARITIME FUND 2022 AS steg fra 8,5 mill. kr i 2023 til 51,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HALLESDATTER AS delte anslagsvis ut 5,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (83,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (75,5 mill. kr).
- META HOLDING AS delte anslagsvis ut 13,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (81,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (62 623 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (68,3 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.