Anslag · inntektsår 2025
Wind Catching Development AS
Org.nr. 931661426 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vindkraft · Bærum
Aksjene i Wind Catching Development AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8 328 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Wind Catching Development AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 6 957 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Wind Catching Development AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 6 957 kr. Bankinnskuddene falt med 16 957 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6 295 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Wind Catching Development AS?
Wind Catching Development AS eies til slutt av General Motors Ventures LLC (19,5 % gjennom Wind Catching Systems AS), Alexandra Andresen-Thompson (10,1 % gjennom Wind Catching Systems AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Aga AS), Katharina Kvasnes Andresen (10,1 % gjennom Wind Catching Systems AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Kka AS), Arthur Kordt (8,3 % gjennom Wind Catching Systems AS → Armada AS) og Ole Andre Heggheim (8,3 % gjennom Wind Catching Systems AS → Homan AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wind Catching Development AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| General Motors Ventures LLC gjennom Wind Catching Systems AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 19,5 % | 1 623 kr | – |
| Alexandra Andresen-Thompson gjennom Wind Catching Systems AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Aga AS | 10,1 % | 840 kr | 0 kr |
| Katharina Kvasnes Andresen gjennom Wind Catching Systems AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Kka AS | 10,1 % | 840 kr | 0 kr |
| Arthur Kordt gjennom Wind Catching Systems AS → Armada AS. Eier også aksjer i Fløibanen AS (under 0,01 %) | 8,3 % | 689 kr | 0 kr |
| Ole Andre Heggheim gjennom Wind Catching Systems AS → Homan AS | 8,3 % | 689 kr | 0 kr |
| Nils Asbjørn Nes gjennom Wind Catching Systems AS → Nasjonalparken AS | 8,3 % | 689 kr | 0 kr |
| Anders Onarheim gjennom Wind Catching Systems AS → North Industries 2 AS → North Energy ASA → AB Investment AS; Wind Catching Systems AS → North Industries 2 AS → North Energy ASA. Eier også aksjer i Gumøy Golf AS (0,43 %), Eiendomsspar AS (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 4,7 % | 393 kr | 0 kr |
| Johan Henrik Andresen gjennom Wind Catching Systems AS → Ferd AS → Ferd Holding AS → Ferd Jha AS. Eier også aksjer i AS Selvik Bruk (33,33 %), Vestfjorden Vann og Avløp AS (1,46 %) | 3,6 % | 301 kr | 0 kr |
| Rachid Bendriss gjennom Wind Catching Systems AS → North Industries 2 AS → North Energy ASA → Celisa Capital AS. Eier også aksjer i Goodtech ASA (0,02 %) | 2,4 % | 199 kr | 0 kr |
| Didrik Leikvang gjennom Wind Catching Systems AS → North Industries 2 AS → North Energy ASA → Isfjorden AS. Eier også aksjer i Polaris AS (100 %), Investeringsklubben NHHS AS (2,46 %), Rød Golf AS (0,3 %), Arribatec Group ASA (0,04 %) | 2,2 % | 182 kr | 0 kr |
| Ronny Karlsen gjennom Wind Catching Systems AS → Tempestas AS. Eier også aksjer i Sats ASA (under 0,01 %), Olav Thon Eiendom AS (under 0,01 %) | 1,5 % | 122 kr | 0 kr |
| Ourcrowd Nominee gjennom Wind Catching Systems AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,3 % | 111 kr | – |
| Elisabeth Workinn gjennom Wind Catching Systems AS → Lawo Invest AS. Eier også aksjer i Kraft Private Equity 2024 AS (0,43 %), DNB Scandinavian Propfund HM AS (0,34 %), DNB Scandinavian Property Fund HM AS (0,04 %) | 0,9 % | 76 kr | 0 kr |
| Hans Kristian Workinn gjennom Wind Catching Systems AS → Lawo Invest AS. Eier også aksjer i Dof Erstatningssøksmålet AS (3,66 %), Calanus AS (0,61 %), DNB Scandinavian Propfund HM AS (0,34 %), DNB Scandinavian Property Fund HM AS (0,04 %), Panoro Energy ASA (0,04 %) | 0,9 % | 76 kr | 0 kr |
| Sissel Daldorff Workinn gjennom Wind Catching Systems AS → Sibama Holding AS → Sjøss Invest AS; Wind Catching Systems AS → Sjøss Invest AS. Eier også aksjer i Sjøss Oslo AS (100 %), Sjøss Bergen AS (100 %), Sjøss Tromsø AS (100 %), Sparebank 1 Nord-Norge (0,01 %), Europris ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 0,9 % | 73 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 10 410 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 8 328 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- FERD AS gikk fra 96,7 % til 0 % av aksjene i FERD MG HOLDING AS i 2025.
- FERD AS gikk fra 95,3 % til 0 % av aksjene i FERD AIDIAN HOLDING AS i 2025.
- FERD AS gikk fra 70 % til 0 % av aksjene i 1912 TOP HOLDING AS i 2025.
- FERD AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i XXL AS i 2025.
- NORTH ENERGY ASA gikk fra 2,9 % til 0 % av aksjene i THOR MEDICAL ASA i 2025.
- NORTH ENERGY ASA gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i NORTH ENERGY ASA i 2025.
- FERD AGA AS delte anslagsvis ut 136 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (554,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (148,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (567,4 mill. kr).
- FERD AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EFFEKTKONTRAKT DRIFT AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 99,6 % til 70 % av aksjene i 1912 TOP HOLDING AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 93,2 % til 0 % av aksjene i BROODSTOCK CAPITAL AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 88,4 % til 0 % av aksjene i BC SPV II AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 85,1 % til 0 % av aksjene i BC SPV IV AS i 2024.
- FERD AS gikk fra 60 % til 44,4 % av aksjene i ELOPAK ASA i 2024.
- Finansinntektene i NORTH ENERGY ASA steg fra 4,1 mill. kr i 2023 til 61,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- NORTH ENERGY ASA gikk fra 6,3 % til 2,9 % av aksjene i THOR MEDICAL ASA i 2024.
- NORTH ENERGY ASA gikk fra 1,9 % til 0 % av aksjene i HUNTER GROUP ASA i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.