Anslag · inntektsår 2025
Numascale Holding AS
Org.nr. 931524437 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Oslo
Aksjene i Numascale Holding AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 239 015 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 67,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Numascale Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 16,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 19,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Numascale Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 28,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 10,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Numascale Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 39,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 44,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 6,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 113 210 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 78,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 819 182 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 699 497 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Numascale Holding AS?
Numascale Holding AS eies til slutt av Nærings- og Fiskeridepartementet (25,9 % gjennom Investinor Direkte AS → Investinor AS og Investinor Indirekte i AS → Investinor AS), Erlend Torsen (14,1 % gjennom Torsen Tankers & Towers AS), Svein Anders Tunheim (8,5 % gjennom Vallenus AS), Harald Fredrik Hodne Ulltveit-Moe (8,3 % gjennom Harmonium Invest AS) og Hans Olav Torsen (7,3 % gjennom Hering AS og Pir Invest Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Numascale Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Nærings- og Fiskeridepartementet gjennom Investinor Direkte AS → Investinor AS; Investinor Indirekte i AS → Investinor AS | 25,9 % | 17,4 mill. kr | – |
| Erlend Torsen gjennom Torsen Tankers & Towers AS. Eier også aksjer i Keralight AS (7,67 %), Global Geo Services AS (0,6 %), Sparebanken Norge (0,01 %), Bonheur ASA (0,01 %), Atea ASA (0,01 %) og 13 andre | 14,1 % | 9,4 mill. kr | 76 641 kr |
| Svein Anders Tunheim gjennom Vallenus AS | 8,5 % | 5,7 mill. kr | 39 366 kr |
| Harald Fredrik Hodne Ulltveit-Moe gjennom Harmonium Invest AS | 8,3 % | 5,6 mill. kr | 37 971 kr |
| Hans Olav Torsen gjennom Hering AS; Pir Invest Holding AS. Eier også aksjer i Gintel AS (0,51 %), Conoptica AS (0,13 %), Hydrogenpro ASA (under 0,01 %), Proximar Seafood AS (under 0,01 %), Dof Group ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 7,3 % | 4,9 mill. kr | 31 504 kr |
| Helge Briseid Risnes gjennom Eiliha AS; direkte. Eier også aksjer i Briseid AS (100 %) | 5,8 % | 3,9 mill. kr | 21 119 kr |
| Per Baumann gjennom Punte Holding AS. Eier også aksjer i Baumann Invest AS (16,67 %) | 5,4 % | 3,6 mill. kr | 18 300 kr |
| Halvor Torsøn Svartdal gjennom Vindeggen AS → Hektor AS | 4,7 % | 3,2 mill. kr | 14 114 kr |
| Daniel Jackson Blueman | 1,6 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Thomas Moen. Eier også aksjer i Moen Elektro AS (100 %) | 1,4 % | 912 280 kr | 0 kr |
| Bjørn Anders Fossum gjennom Pir Invest Holding AS. Eier også aksjer i Bjørn A Fossum AS (100 %), Baf Holding AS (50,8 %), TGS ASA (under 0,01 %) | 1 % | 648 248 kr | 0 kr |
| Eirik Faraasen Risnes gjennom Eiliha AS | 0,9 % | 636 767 kr | 0 kr |
| Hanna Risnes gjennom Eiliha AS. Eier også aksjer i Greenstat AS (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %), Elkem ASA (under 0,01 %), Vow ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 0,9 % | 636 767 kr | 0 kr |
| Line Risnes Marrion gjennom Eiliha AS | 0,9 % | 636 767 kr | 0 kr |
| Einar Anton Rustad. Eier også aksjer i Open It Norge AS (2,06 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 0,9 % | 612 023 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 83,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 67,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 699 497 kr
Hendelser i eierkjeden
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 49 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 36,3 % til 0 % av aksjene i PLACEWISE GROUP AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 34,3 % til 0 % av aksjene i ACE WELL TECHNOLOGY AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 20,4 % til 0 % av aksjene i XSENS AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 20,3 % til 0 % av aksjene i SPINCHIP DIAGNOSTICS AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 15,1 % til 0 % av aksjene i KEEP-IT TECHNOLOGIES AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 13 % til 0 % av aksjene i FOOVI HOLDING AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 10,6 % til 0 % av aksjene i POLIGHT ASA i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 6,7 % til 0 % av aksjene i SCOUTDI AS i 2025.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 5,8 % til 0 % av aksjene i ONCOINVENT ASA i 2025.
- VALLENUS AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (140,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (133,4 mill. kr).
- HERING AS delte anslagsvis ut 1,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10,7 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NUMASCALE HOLDING AS økte med 10 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i NUMASCALE HOLDING AS økte fra 584 498 452 til 634 498 452 i 2024, og 19 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- EQUINOR VENTURES AS gikk fra 6,2 % til 0 % av aksjene i NUMASCALE HOLDING AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i INVESTINOR DIREKTE AS økte med 350 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 38,7 % til 0 % av aksjene i SMARTFISH AS i 2024.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i VITUX GROUP AS i 2024.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 14,7 % til 0 % av aksjene i KEBONY AS i 2024.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 14,6 % til 0 % av aksjene i SPOTLIO AS i 2024.
- INVESTINOR DIREKTE AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i XENETA AS i 2024.
- TORSEN TANKERS & TOWERS AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i BRYNE KOMBIBYGG AS i 2024.
- VALLENUS AS delte anslagsvis ut 9,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (147,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (140,4 mill. kr).
- Finansinntektene i HARMONIUM INVEST AS steg fra 17,3 mill. kr i 2023 til 52,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HARMONIUM INVEST AS gikk fra 32 % til 0 % av aksjene i TEKSPORT AS i 2024.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.